- 18 lipca, 2017
- przeczytasz w 2 minuty
Wspólnota Kościołów Ewangelickich w Europie (d. Konkordia Leuenberska) oznacza wzajemne uznawanie sakramentów i ordynacji przez ewangelickie Kościoły członkowskie - to nic nowego. Ale ordynacja księży z różnych Kościołów podczas wspólnej liturgii nie była już ...
Ekumeniczna ordynacja pastorów w Siedmiogrodzie
Wspólnota Kościołów Ewangelickich w Europie (d. Konkordia Leuenberska) oznacza wzajemne uznawanie sakramentów i ordynacji przez ewangelickie Kościoły członkowskie — to nic nowego. Ale ordynacja księży z różnych Kościołów podczas wspólnej liturgii nie była już tak oczywista aż do 4 lipca 2017 roku.
Tego dnia dwa węgierskojęzyczne Kościoły działające w Rumunii przypieczętowały swoją współpracę, podpisując wspólną deklarację i ordynując 13 nowych duszpasterzy — 8 reformowanych i 5 luterańskich.
W trakcie kazania biskup Rumuńskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego ks. Zoltán Dezső Adorjáni powiedział: — To Bóg daje naszym Kościołom ducha wspólnoty. A to, że mamy wspólnotę ołtarza i ambony znajduje niezwykły wyraz w dzisiejszej uroczystości. Każdy z nas otrzymuje różne dary, ale jesteśmy tego samego Ducha. Symbolicznie można ująć to tak, że drzewo naszej wspólnoty wyrasta z jednego korzenia, jakkolwiek nie byłby on rozgałęziony. Dlatego nie zadowala nas powierzchowna ekumenia, ale potrzebujemy realnej jedności i prawdziwego porozumienia.
W uroczystościach wziął także udział zuryski pastor Christoph Sigrist z Kościoła reformowanego w Szwajcarii. Przypomniał, że Kościoły protestanckie są częścią 500-letniego dzieła Reformacji. - Zadaniem Kościoła jest przemienianie społeczeństwa we wspólnotę ludzi aktywnych, silnych i gotowych, by sobie pomagać – zauważył, przytaczając wypowiedź ks. Ulricha Zwingliego:
Który Kościół jest Chrystusowy? Ten, który słucha Słowa Bożego. Gdzie jest Kościół Chrystusowy? Na całym świecie. Kto do niego należy? Wszyscy wierzący. Kto ich rozpoznaje? Bóg.
Trzynaścioro młodych teologów – cztery kobiety i dziewięciu mężczyzn – złożyło podczas wspólnej luterańsko-reformowanej liturgii przysięgę ordynacyjną i otrzymało błogosławieństwo do służby w Kościele.
Dodatkowo podpisano deklarację między Kościołem reformowanym w Rumunii a Rumuńskim Kościołem Ewangelicko-Luterańskim, która przewiduje wspólne kształcenie duchownych w Instytucie Teologicznym w Kluż-Napoce oraz pogłębienie współpracy w dziedzinie edukacji. Na koniec uroczystości przedstawiciele diecezji Dési przekazali okolicznościowy sztandar na rzecz diecezji w Kluż-Napoce, by pozostał tam aż do następnego spotkania delegatów obu Kościołów.