Homoseksualizm dzieli chrześcijan
- 8 lipca, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Protestanckie wyznania chrześcijańskie są głęboko podzielone przez kwestię stosunku do homoseksualizmu — wynika z badań przeprowadzonych na liczącej 568 przedstawicieli duchownych grupie, w Stanach Zjednoczonych przez organizację “Ellison Research”. Przeważającą większość protestanckich duchownych w Stanach Zjednoczonych sprzeciwia się przyznawaniu homoseksualistom pełni praw heteroseksualistów. Tylko 10 procent duchwonych protestanckich uważa, że państwo powinno zalegalizować “małżeństwa homoseksualne”, zaś 16 procent uznaje możliwość adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Badanie […]
Protestanckie wyznania chrześcijańskie są głęboko podzielone przez kwestię stosunku do homoseksualizmu — wynika z badań przeprowadzonych na liczącej 568 przedstawicieli duchownych grupie, w Stanach Zjednoczonych przez organizację “Ellison Research”.
Przeważającą większość protestanckich duchownych w Stanach Zjednoczonych sprzeciwia się przyznawaniu homoseksualistom pełni praw heteroseksualistów. Tylko 10 procent duchwonych protestanckich uważa, że państwo powinno zalegalizować “małżeństwa homoseksualne”, zaś 16 procent uznaje możliwość adopcji dzieci przez pary jednopłciowe.
Badanie potwierdziły też przypuszczenia badawcze, według których homoseksualizm jest jednym z problemów, który głęboko dzieli wyznania protestanckie. Najmniej dotknięte nim są wyznania ewangeliczne, które w większości sprzeciwiają się homoseksualizmowi, uznając go za grzech. Jednak już wśród tzw. kościołów głównego nurtu (prezbiterianizm, metodyzm, episkopalianizm) częściowo zaczyna zwyciężać teologia liberalnie odnosząca się do biblijnych potępień aktów homoseksualnych.
Pokazują to także badania socjologiczne. Prawie połowa (48 proc.) duchownych — kościołów głównego nurtu protestantyzmu nie uznaje aktów homoseksualnych za grzech, 52 proc. uznaje je za grzech, ale pozostawia osobistym wyborom. — Takie postawy są efektem ogromnej propagandy, która wpaja ludziom, że homoseksualizm jest wrodzony, że nie można go zmienić, i że w związku z tym człowieka za niego nie odpowiada - komentuje wyniki badań Peter LaBarbera, główny analityk z Culture and Family Institute.
Jednocześnie mimo tak dużej akceptacji dla samych aktów homoseksualnych większość duchownych głównego nurtu protestantyzmu nie akceptuje jednak prawa do zawierania przez homoseksualistów małzeństw (72 procent), a 60 procent jest przeciwko adoptowaniu przez nich dzieci.
Zobacz również:
Protestanci ewangeliczni o homoseksualiźmie
Kanadyjscy reformowani za równouprawnieniem związkówhomoseksualnych