Kontrowersyjna debata: czy baptyści są fundamentalistami?
- 16 czerwca, 2007
- przeczytasz w 3 minuty
Unia Baptystycznych Zborów w Austrii (BBGÖ) ma nadzieje na polepszenie i wzmocnienie wspólnoty z Kościołami protestanckimi w Austrii. Temat ten został przedyskutowany przez baptystyczną doroczną konferencję na początku czerwca br. w Neusiedl am See. Dyskusja toczyła się wokół końcowego raportu z “Dialogu między Wspólnotą Protestanckich Kościołów w Europie (CPCE) i Europejską Federacją Baptystów (EBF)”. Zgodnie z przyjętym dokumentem, obydwie strony zamierzają wspólnie “odpowiadać na liczne, współczesne wyzwania stające wobec europejskich Kościołów […]
Unia Baptystycznych Zborów w Austrii (BBGÖ) ma nadzieje na polepszenie i wzmocnienie wspólnoty z Kościołami protestanckimi w Austrii. Temat ten został przedyskutowany przez baptystyczną doroczną konferencję na początku czerwca br. w Neusiedl am See. Dyskusja toczyła się wokół końcowego raportu z “Dialogu między Wspólnotą Protestanckich Kościołów w Europie (CPCE) i Europejską Federacją Baptystów (EBF)”. Zgodnie z przyjętym dokumentem, obydwie strony zamierzają wspólnie “odpowiadać na liczne, współczesne wyzwania stające wobec europejskich Kościołów ”. Austriaccy Baptyści uczestniczyli w początkowych konsultacjach z CPCE, reprezentowani tam przez pastora Dietricha Fischer-Dörl’a z Wiednia. Ks. Fischer-Dörl potwierdził, iż ma nadzieję wzbogacić wzajemne relacje baptystyczno-protestanckie przez “umieszczanie w centrum protestanckiej jedności i nie podkreślanie naszych różnic”.
Wypowiedzi 61 delegatów reprezentujących 21 kongregacji doprowadziły do spornej dyskusji. Pastor Werner Holmes-Ulrich (Linz) wyrażał swoją satysfakcję odnośnie dynamicznej współpracy między protestantami, a konserwatywnymi kościołami ewangelicznymi w swojej okolicy: “One wywierają wpływ na siebie wzajemnie i podejmują wyzwania, których inaczej nigdy nie zobaczyliby samodzielnie”. Nowy luterański biskup Michael Bünker (Wiedeń ), który jest także sekretarzem generalnym CPCE, został jednak szczególnie skrytykowany. Podnoszono, iż umieszcza on wolne Kościoły w tym samym “fundamentalistycznym narożniku” wraz z muzułmanami. Pastor Hubert Szczery (Salzburg) narzekał, iż luterańscy duchowni „nie chcą żeby współpracować z fundamentalistami“. Same określenie w dokumencie “bliższego związku” (Annäherung) stało się przedmiotem dyskusji: “Czy mówimy o osobistejczy kościelnej wspólnocie?” - pytano.Zaaprobowano jednak działania prowadzące w kierunku polepszania wzajemnych relacji. Jednak zbliżenie do stanowiska luteran w wielu kwestiach pozostaje niemożliwe z racji głębokich różnic w przekonaniach teologicznych pomiędzy protestantami a baptystami. Ks. Fischer-Dörl podkreślał jednak, że dialog żyje nadzieją na znalezienie wspólnego głosu wobec świata: „Nie możemy po prostu ogłosić, że te problemy nas nie dotyczą.“ Delegat z Graz dodał: “Jezus modlił się o jedność. Dlatego jesteśmy wezwani by zabiegać o nią”.
Kolejny punkt dyskusji dotyczył różnic w interpretacji Pisma św. przez protestantów i baptystów. Po wcześniejszych burzliwych sporach, ostatni rok dialogu obserwatorzy określają jako “bardzo spokojny”. Dyskutowano przede wszystkim rozumienie określeń takich jak “bezbłędność”, “nieomylność”, “pewność ” i “wiarygodność” w odniesieniu do Biblii. Wśród austriackich baptystów trwają prace nad stworzeniem wspólnej, wyznaniowej deklaracji o interpretacji Pisma. Już wcześniej baptystyczny sekretarz misji pastor Walter Klimt (Wiedeń ) zauważył, iż “bywają ludzie, dla których samo myślenie o takiej dyskusji jest czymś niepojętym, i wolą wcale się nad tym nie zastanawiać”. Zadziwiająco, wielu uczestników zgodziło się z nim. Ks. Klimmt pozostaje przekonany, iż taka dyskusja jest niezbędna. Tylko zbór z Salzburg-Lehen intensywnie pracował nad tym zagadnieniem przez ubiegły rok. Zamiast czterech dyskutowanych określeń zaproponował nowe wyrażenie: „podtrzymujemy boskie natchnienie Pisma Świętego i jego najwyższy autorytet w wszystkich jego stwierdzeniach.” Wysiłek ten spotkał się ze znacznym uznaniem, odnośna rezolucja nie została jednak podjęta. Dyskusja ma toczyć się w następnych latach.