- 24 marca, 2020
- przeczytasz w 3 minuty
Pandemia koronawirusa odwróciła nie tylko do góry nogami życie liturgiczne zdecydowanej większości Kościołów, zmuszając niektóre wyznania do cyfrowej rewolucji, ale spowodowała również przeniesienie ważnych wydarzeń ogólnokościelnych – dobrym przykładem są met...
Koronawirus zahamuje schizmy?
Pandemia koronawirusa odwróciła nie tylko do góry nogami życie liturgiczne zdecydowanej większości Kościołów, zmuszając niektóre wyznania do cyfrowej rewolucji, ale spowodowała również przeniesienie ważnych wydarzeń ogólnokościelnych – dobrym przykładem są metodyści, stojący na krawędzi rozłamu, i anglikanie, którzy w tym roku mieli odbyć Konferencję Lambeth.
Jak już informowaliśmy ponad rok temu, światowy metodyzm zmaga się z perspektywą rozłamu. Podczas Konwencji Generalnej w St. Louis niewielką większością głosów, najważniejsze gremium Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego zdecydowało o zaostrzeniu stanowiska w sprawach ludzkiej seksualności, w tym przede wszystkim zagadnień związanych z LGBT. Jednak spora część światowego metodyzmu nie zgodziła się z decyzją konwencji i w trakcie wielomiesięcznych negocjacji wypracowano „kompromis rozwodowy’, którego efektem miało być pokojowe rozejście się w zgodzie i odpowiednik podział majątku kościelnego. Opracowano „Protokół Pojednania i Łaski poprzez Podział” (A Protocol of Reconciliation and Grace Through Separation), który miał być poddany pod głosowanie.
W dniach od 5 do 15 maja 2020 roku miała się odbyć w Minneapolis (USA) konwencja rozwodowa z udziałem 862 delegatów z całego świata, ale się nie odbędzie ze względu na pandemię COVID-19. Zarząd centrum kongresowego, w którym miała się odbyć konwencja, poinformował metodystów, że zorganizowanie takiego wydarzenia nie jest obecnie możliwe. Do tego dochodzą obostrzenia natury prawnej związane z ograniczoną możliwością wjazdu do USA z powodu pandemii.
The Commission on the General Conference made a determination that the General Conference will not meet in 2020 as originally planned and elected to work toward setting a date in 2021.https://t.co/InPQwhUX9Q
— United Methodist General Conference (@UMCGC) March 23, 2020
18 marca 2020 r. liderzy Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego, należący do różnych nurtów metodyzmu, zgodzili się na przełożenie Konferencji Generalnej. W liście skierowanym do gremium odpowiedzialnego za organizację Konferencji, biskupi metodystyczni napisali, że piszą powodowani „głęboką miłością o nasz globalny Kościół”, postulując o przełożenie konferencji, aby zapewnić wszystkim delegatom dobre warunki pracy.
Kiedy Konferencja Generalna się odbędzie – póki co nie wiadomo. Trudno też wykluczyć, że widmo pandemii i wyzwania z tym związane, mogą nie tylko wyhamować proces rozwodowy, ale przenieść debatę na ten temat na zupełnie inną płaszczyznę.
Przełożone światowe spotkanie biskupów anglikańskich
W tym roku miała się odbyć również 15. Konferencja w Lambeth, gromadząca zazwyczaj co 10 lat biskupów anglikańskich z całego świata. Jednym z tematów, które podnoszą zazwyczaj afrykańscy hierarchowie i sprzymierzeni z nimi konserwatywni biskupi z USA czy Australii, była również kwestia seksualności człowieka wobec obstawaniu niektórych Kościołów członkowskich Wspólnoty Anglikańskiej przy inkluzyjnym podejściu do spraw związków i małżeństw jednopłciowych.
After much prayer and discussion, we have decided to postpone the #LambethConference until next year.
Please pray for Anglicans around the world as they seek to provide spiritual and pastoral support during the #coronavirus pandemic.
Find out more: https://t.co/0kB1TBeeFh pic.twitter.com/rt8q2aU0jq
— Archbishop of Canterbury (@JustinWelby) March 23, 2020
Arcybiskup Canterbury Justin Welby, który z urzędu przewodniczy Konferencji Lambeth, w porozumieniu z prymasami Wspólnoty Anglikańskiej, zadecydował o przeniesieniu Konferencji na kolejny rok właśnie z powodu wielkich trudności (medycznych, ekonomicznych i innych), jakie wiążą się z pandemią koronawirusa. – Miejsce biskupa jest ze swoimi owcami, gdy są atakowane – podkreślił w przemówieniu abp Welby, ogłaszając decyzję o zmianie terminu Konferencji Lambeth.