- 12 sierpnia, 2016
- przeczytasz w 2 minuty
Kościół Anglii zdecydował się na podjęcie działań przeciwko osobom, które regularnie zakłócają konsekracje biskupie kobiet. Do takich incydentów doszło podczas czterech ostatnich nabożeństw.
Kościół Anglii chce walczyć z zakłócaniem konsekracji biskupek
Kościół Anglii zdecydował się na podjęcie działań przeciwko osobom, które regularnie zakłócają konsekracje biskupie kobiet. Do takich incydentów doszło podczas czterech ostatnich nabożeństw.
Jak informuje tygodnik Church Times, o konkretnie działania zaapelowała do arcybiskupa Canterbury, prymasa Całej Anglii organizacja WATCH (Kobiety i Kościół).
Zakłócanie biskupich konsekracji sprawia wrażenie, że Kościół pozwala na publiczne obrażanie i poniżanie kobiety, która została powołana przez Boga i Kościół, oraz mianowana przez Koronę do służby – uważa WATCH.
W odpowiedzi abp Justin Welby poinformował WATCH, że prowadzone są już rozmowy, mające na celu uniemożliwienie incydentów. Pałac Lambeth nie poinformował jeszcze, jakie działania zostaną podjęte.
Problem polega na tym, że częścią liturgii konsekracyjnej jest pytanie skierowane do zboru, czy kandydat/ka ma zostać konsekrowany/a na biskupa. Zmiana kanonu wymagała by interwencji Synodu Generalnego. Kanoniści podkreślają, że praktykę tą wprowadzono w zrewidowanej agendzie w 2000 roku, a jej usunięcie nie wpłynie na ważność aktu konsekracji. Prawdopodobnie jednak zmiany będą miały bardziej charakter techniczny niż kanoniczny.
Do pierwszego zakłócenia liturgii doszło podczas konsekracji pierwszej biskupki Libby Lane, o czym informowaliśmy w naszym serwisie. Protestował ks. Paul Williamson, proboszcz z Hanworth, jednak uczynił to tylko raz. Natomiast inny duchowny, ks. Stephen Hollans, należący do niezależnego Kościoła ewangelikalnego, zakłócił siedem spośród 10 konsekracji. Przekonywał, że jego celem nie było uniemożliwienie konsekracji, lecz wyrażenie protestu.
Członkowie Kościoła Anglii, którzy z różnych sprzeciwiają się konsekracji kobiet na biskupów, mogą ubiegać się o alternatywną opiekę duszpasterską i jurysdykcję biskupią wykonywaną przez mężczyznę.