- 12 lipca, 2023
- przeczytasz w 3 minuty
W historycznym szczycie NATO w Wilnie uczestniczy premier Szwecji Ulf Kristersson, którego kraj – po początkowej blokadzie Turcji i Węgier - stanie się niebawem pełnoprawnym członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Szczególną uwagę mediów zwróciła także ubrana w...
Ks. Birgitte Ed, czyli żona szwedzkiego premiera na szczycie NATO w koloratce i z krzyżem
W historycznym szczycie NATO w Wilnie uczestniczy premier Szwecji Ulf Kristersson, którego kraj – po początkowej blokadzie Turcji i Węgier — stanie się niebawem pełnoprawnym członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Szczególną uwagę mediów zwróciła także ubrana w koloratkę duchowna towarzysząca premierowi Szwecji – ks. Birgitte Ed, która jest małżonką szwedzkiego szefa rządu.
W relacjach międzynarodowych agencji prasowych wyraźnie widać jak ks. Birgitte Ed towarzyszy premierowi ubrana w koloratkę i z wyraźnym pektorałem (krzyżem) na piersi. Media zarejestrowały spotkania ks. Ed m. in. z małżonką prezydenta Turcji Emine Erdogan.
Ks. Ed duchowną jest od niedawna. Została ordynowana (wyświęcona na księdza) 22 stycznia 2023 roku w katedrze Strängnäs przez biskupa Johana Dalmana. Wcześniej pełniła stanowiska w administracji rządowej oraz w sektorze prywtanym – była m. in. ekspertką Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Finansów, a po zakończeniu kariery urzędniczej przeszła do agencji PR, a następnie pracowała w kampanii na rzecz wprowadzenia Euro w Szwecji. Angażowała się w wiele międzynarodowych projektów, w tym World Expo w 2010 w Szangaju. W 2018 roku rozpoczęła studia teologiczne z wyraźnym celem zostanie księdzem w Kościele Szwecji.
Kobiety wyświecane są w Szwecji już od 1960 roku (decyzja zapadła w 1958 r.), a w 14-osobowym szwedzkim episkopacie luterańskim są obecnie cztery kobiety. W zeszłym roku swoją posługę arcybiskupki Uppsali (prymaski) zakończyła abp Antje Jackelen, pierwsza kobieta w historii Szwecji, która objęła ten urząd. Ciekawostka jest fakt, że abp Jackelen, która jest wielką przyjaciółką Polski, jest z pochodzenia Niemką, podobnie jak szwedzka królowa Sylwia.
W 2000 roku Kościół Szwecji utracił status Kościoła państwowego, ale zgodnie z konstytucją monarcha musi być wyznania ewangelicko-luterańskiego. Do Kościoła Szwecji należy nieco ponad 60% obywateli. Obecnie kobiety stanowią ponad 50% duchowieństwa.
Kościół Szwecji jest Kościołem ewangelicko-luterańskim i powiązanym pełną wspólnotą z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w Polsce.
Szwecja uchodzi za kraj zeświecczony, szczególnie w Polsce nie brakuje komentarzy, sugerujących, że chrześcijaństwo, a w szczególności luteranizm w Szwecji to już w zasadzie jedynie fasada. Nic bardziej mylnego. Co prawda Kościół Szwecji, podobnie jak wszystkie Kościoły ma swoje problemy i traci wiernych, to jednak jest silnie obecny w przestrzeni publicznej, a politycy związani z Kościołem nie ukrywają swoich relacji z Kościołem, choć inaczej niż w Polsce, nie zawsze musi to działać na ich polityczną korzyść, a spory na linii państwo-Kościół dyskutowane są przy otwartej kurtynie.
Premier Ulf Kristersson, który z ks. Birgitte Ed ma trzy córki, w młodości wystąpił z Kościoła Szwecji, jednak po latach powrócił do Kościoła.
Jak poinformował serwis ewangelicy.pl, w liście gratulacyjnym do abpa Martina Modeusa, obecnego prymasa Szwecji napisał w grudniu 2022 roku: – Jeśli masz żonę, którą dzieli zaledwie parę tygodni od ordynacji na duchowną Kościoła Szwecji, to jest poczucie szczególnej więzi jako nowo wybrany premier Szwecji, do wygłoszenia przemówienia wobec właśnie wprowadzonego w urząd arcybiskupa Uppsali (…) Kościół wydawał się bardziej przyzwyczajony do tego, że ludzie go opuszczają niż się do niego przyłączają, ale po kilku próbach porządek został przywrócony. Nie byłem już pasożytem, ponieważ nie tylko wspierałem, ale i zacząłem znów należeć do Kościoła przy wszystkich jego wzlotach i upadkach. Marzenie młodości się spełniło – Kościół i państwo są rozdzielone. Mamy inne role, zadania i adresatów, ale jednocześnie pracujemy całym sercem w tej samej niepowtarzalnej, pięknej geograficznej lokalizacji w świecie targanym niepokojami. Jesteśmy odpowiedzialni za tych samych ludzi, ale na różne sposoby. Z pewnością będziemy mieli te same spostrzeżenia, ale czasami też inne, i tak to powinno wyglądać. Jeśli wiec nasze ścieżki się spotkają w najbliższych larach, możemy obaj pamiętać, że są podobieństwa pośród∂ wszystkich różnic – napisał Kristersson.