- 23 września, 2023
- przeczytasz w 3 minuty
23 września br. podczas sesji nadzwyczajnej Synodu Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii (LCiGB) ks. radca Paulina Hławiczka-Trotman została wybrana na biskupkę brytyjskich luteran. Biskup Paulina jest pierwszą polską ewangeliczką i protestantką, która ob...
Ks. Paulina Hławiczka-Trotman pierwszą luterańską biskupką z Polski
23 września br. podczas sesji nadzwyczajnej Synodu Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii (LCiGB) ks. radca Paulina Hławiczka-Trotman została wybrana na biskupkę brytyjskich luteran. Biskup Paulina jest pierwszą polską ewangeliczką i protestantką, która obejmie posługę biskupa.
40-letnia ks. Paulina Hławiczka-Trotman jest pierwszą Polką na świecie, która została wybrana na luterańską biskupkę i pierwszą polską biskupką protestancką w ogóle.
Nie jest jednak pierwszą Polką, która będzie pełnić posługę biskupią, gdyż od 1929 roku kobiety na biskupów konsekrują mariawici. Obecnie jedynie Kościół Katolicki Mariawitów konsekruje biskupki i ma ich obecnie cztery.
Ks. radca Paulina Hławiczka-Trotman od urodzenia związana ze Skoczowem i Ustroniem (Śląsk Cieszyński) jest absolwentką Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Na duchowną luterańską została ordynowana w Anglii w 2014 roku przez szwedzkiego biskupa Martina Linda, gdyż wówczas Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce nie ordynował (wyświęcał) kobiet, co zmieniło się dopiero w 2022 roku.
Polscy luteranie są również w Londynie, gdzie są częścią Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii, niezwykle różnorodnego pod wieloma względami wspólnoty, którą opiekuje się ks. radca Paulina Hławiczka-Trotman @luteranie pic.twitter.com/ILxqnP4nm2
— Ewangelicy.pl (@ewangelicyPL) March 13, 2023
Ks. Hławiczka jest nie tylko członkinią konsystorza LCiGB, lecz także proboszczką parafii luterańskich w Nottigham i Cork. Opiekuję się też luteranami w Londynie i innych miastach. Na mocy Ugody z Porvoo posiada licencję kapłańską w Diecezji Southwell i Nottingham Kościoła Anglii, na terenie której odprawia również nabożeństwa anglikańskie. Jest członkinią Towarzystwa Anglikańsko-Luterańskiego.
Representatives of LWF member churches across Europe gather at Mansfield College Oxford for the opening worship of their regional Europe Pre-Assembly #LWFAssembly
Learn more: https://t.co/RuMBkDYnj1 pic.twitter.com/2k5xMKMeMa
— The Lutheran World Federation (@lutheranworld) March 22, 2023
Ks. Hławiczka jest ponadto aktywnie koncertującą śpiewaczką (uczyła się m.in. u prof. Teresy Żylis-Gara) oraz kapelanem luterańskim i ekumenicznym Uniwersytetu w Nottigham. Jest również aktywną uczestniczką wielu panelów dyskusyjnych organizowanych przez brytyjskie media i projektów społecznych lokalnej społeczności polonijnej i nie tylko.
Jest żoną pastora Arlingtona Trotmana, duchownego Kościoła Metodystycznego w Wielkiej Brytanii.
Warto wspomnieć, że to już drugie wybory biskupa Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii w tym roku. 22 kwietnia br. odbył się już synod, podczas którego na biskupa Kościoła wybrano fińskiego duchownego ks. dr. Jaako Rusamę, jednak z powodu komplikacji natury prawnej i osobistej ks. Rusama w porozumieniu z Radą LCiGB postanowił zrezygnować z przyjętego wcześniej wyboru i tym samym pojawiła się konieczność zwołania nadzwyczajnego synodu i dokonania ponownego wyboru biskupa.
Na naszych oczach dzieje się historia. Rok temu ordynacja kobiet w @luteranie , a dziś nasza Rodaczka została wybrana na Biskupkę brytyjskich luteran i jest pierwszą Polką-ewangeliczką wybraną do tej posługi. Ogromna radość! Gratulacje! https://t.co/7YeLubUtoB
— bp Jerzy Samiec (@BpJerzySamiec) September 23, 2023
Jak podaje portal ewangelicy.pl, największa fala polskich uchodźców przybyła do Wielkiej Brytanii w latach 40. XX wieku w związku z wybuchem II wojny światowej. W bliskiej współpracy z Kościołem Anglii zorganizowano opiekę duszpasterską dla polskojęzycznych luteran, którymi zajmowali się różni duchowni, w tym ks. dr Andrzej Wantuła, późniejszy biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce w latach 1959–1975. Pod koniec wojny liczba polskich luteran wzrosła, a to związku z decyzją o pozostaniu na obczyźnie części wojsk generała Władysława Andersa, który urodził się w rodzinie luterańskiej, ale później konwertował na rzymski katolicyzm.
W 1953 roku ukonstytuował się Polski Kościół Ewangelicko-Augsburski na Obczyźnie, którego pierwszym i ostatnim biskupem został urodzony na Zaolziu bp dr Władysław Fierla (1909–1995), były więzień KL Dachau i KL Mathausen-Gusen. Po odzyskaniu przez Polskę pełnej suwerenności w 1989 roku podjęto starania, aby przywrócić jedność między Kościołem w Anglii a macierzystym Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w Polsce, co się nie udało. Na skutek wewnętrznych sporów natury administracyjno-prawnej Kościół na uchodźctwie rozpadł się w 1991 roku, a polskojęzyczne parafie przyłączyły się do Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii.
Konsekracja biskupia ks. Pauliny Hławiczki-Trotman odbędzie się 20 stycznia 2024 roku w kościele luterańskim w Liverpoolu.
» Ewangelicy.pl: Więcej na temat Kościoła Luterańskiego w Wielkiej Brytanii (LCiGB) i luteranizmu na Wyspach