- 27 stycznia, 2015
- przeczytasz w 4 minuty
Ok. 2.000 wiernych, w tym kilkuset duchownych z Kościoła Anglii, Kościołów anglikańskich z wielu stron świata i liczni goście ekumeniczni uczestniczyli w konsekracji ks. Libby Lane na pierwszą biskupkę w Kościele Anglii. Uroczysta liturgia odbyła się w katedrz...
Linia pięknego świadectwa — Libby Lane jest już biskupką!
Ok. 2.000 wiernych, w tym kilkuset duchownych z Kościoła Anglii, Kościołów anglikańskich z wielu stron świata i liczni goście ekumeniczni uczestniczyli w konsekracji ks. Libby Lane na pierwszą biskupkę w Kościele Anglii. Uroczysta liturgia odbyła się w katedrze w Yorku.
Przypomnijmy, że po decyzji Synodu Generalnego Kościoła Anglii zaakceptowanej przez Jej Królewską Wysokość Elżbietę II i parlament, kobiety w Kościele Anglii mogą być konsekrowane na urząd biskupa. Dotychczas Kościół Anglii był jedynym Kościołem anglikańskim w Wielkiej Brytanii, który tego nie czynił.
Konsekracja ks. Libby Lane umiejscawia ją w długiej linii kobiet, które narodziły się, by świadczyć o Jezusie Chrystusie począwszy od św. Marii Magdaleny. Jednak to nabożeństwo nie jest poświęcone pani Lane, ale w zupełności Jezusowi — powiedział prymas Anglii i arcybiskup Yorku John Sentamu, metropolita prowincji, w której służyć będzie bp Libby Lane jako biskup Stockport (sufragania diecezji Chester)
W liturgii uczestniczył były arcybiskup Canterbury Lord Carey oraz obecny zwierzchnik Kościoła Anglii abp Justin Welby. Nie zabrakło również przedstawicieli Kościoła metodystycznego, baptystycznego, reformowanego, ewangelicko-luterańskiego i Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego.
Incydent
Podczas liturgii doszło jednak do incydentu. Gdy abp John Sentamu zgodnie z kanonem zapytał zgromadzony zbór, czy jest jego wolą, aby Libby Lane została wyświęcona i konsekrowana na biskupkę, wierni odpowiedzieli „Chcemy”, lecz dało się wyraźnie usłyszeć głos jednego mężczyzny, który krzyknął „Nie, nie według Biblii”. Abp Sentamu nie zignorował sprzeciwu i przypomniał, że zgodnie z decyzją wyświęcenie Libby Lane na biskupkę jest zgodne z prawem Kościoła. Następnie ponowił pytanie i zgromadzeni jeszcze głośniej powiedzieli „Tak, chcemy!”, a wszyscy zgromadzeni biskupi włożyli na Libby Lane ręce apostolskim zwyczajem.
- Naprawdę się cieszę, że był głos sprzeciwu — powiedziała tygodnikowi Church Times ks. Kate Bottley, proboszcz jednej z parafii w metropolii Yorku. — Ale jeszcze bardziej jestem zadowolona z tego, że ponad 2000 osób krzyknęło podczas konsekracji, że chcą, aby Libby została biskupką — dodała.
W Kościele Anglii służbę pełni obecnie prawie 7800 kapłanów, z których prawie 1800 to kobiety (tendencja rosnąca). Obecnie jest 101 biskupów Kościoła Anglii, w tym jedna kobieta — bp Libby Lane. W światowej Wspólnocie Anglikańskiej 30 kobiet pełni urząd biskupa.
Teologia skazy?
Kontrowersje wokół konsekracji Libby Lane nie ustają wraz z zakończeniem uroczystości. Ogromne poruszenie zarówno wśród zwolenników, jak i przeciwników święceń biskupów dla kobiet wywołała decyzja arcybiskupa Yorku Johna Sentamu, dotycząca konsekracji ks. Philippa Northa, celibatariusza z anglikańskiego zgromadzenia duchownych, który ma zostać nowym biskupem Burnley.
Podczas zaplanowanej na luty w katedrze w Yorku konsekracji Northa, tradycjonalisty i przeciwnika święcenia kobiet, arcybiskup Sentamu skorzysta z prawa „łaskawego odstąpienia” (gracious restraint) i mimo, że będzie obecny na liturgii konsekracyjnej nie włoży rąk na nowego biskupa i nie będzie przewodniczył Eucharystii. Udział arcybiskupa jako metropolity prowincji ograniczy się do prezentacji biskupiego pierścienia nowemu biskupowi, kazania i odebrania przysięgi kanonicznego posłuszeństwa. Obrzęd konsekracji poprowadzą biskupi wyznaczeni przez metropolitę.
W specjalnym oświadczeniu arcybiskup odrzucił oskarżenia, jakoby jego decyzja miała cokolwiek wspólnego z „teologią skazy” (theology of taint), sugerującą, że biskup święcący kobiety na kapłanki i biskupki ściąga na siebie piętno. Odrzucił również oskarżenia, że jego odmowa wiąże się z brakiem akceptacji dla tradycjonalistycznych biskupów.
Abp Sentamu przypomniał, że prawo kanoniczne pozwala na delegowanie do konsekracji innych biskupów, a także zwrócił uwagę na fakt, że sam kilkakrotnie konsekrował biskupów przeciwnych święceniom kobiet, a jego decyzji podjętej w porozumieniu z biskupem-elektem Northem nie należy łączyć z polityką. Komentatorzy uważają, że „odstąpienie” arcybiskupa jest w jakiejś mierze wyjściem naprzeciw tradycjonalistom, spośród których wielu chce zachować tylko męską linię sukcesji apostolskiej. Krytycy podkreślają, że taki sposób rozwiązywania sporów w Kościele prowadzić może do herezji donatyzmu, piętnowania kobiet, czy wręcz kościelnego szariatu. Zwolennicy święceń biskupich dla kobiet mają za złe arcybiskupowi, że swoją decyzją pokazuje podziały w kolegium biskupów. Wśród tradycjonalistów decyzja abp. Sentamu spotkała się ze zrozumieniem i akceptacją.
Ekumenizm.pl: Ks. Libby Lane pierwszą biskupką w Kościele Anglii
Zdjęcia z uroczystości znajdują się m.in. na profilu Facebook Kościoła Anglii