- 19 czerwca, 2019
- przeczytasz w 3 minuty
Już za 4 lata przez tydzień Polska stanie się centrum globalnej wspólnoty luteran, a to dzięki decyzji Rady Światowej Federacji Luterańskiej, która podczas spotkania w Genewie zadecydowała, że 13. Zgromadzenie ŚFL odbędzie się w Krakowie. Ostatnie takie spotka...
Luteranie z całego świata przyjadą do Krakowa
Już za 4 lata przez tydzień Polska stanie się centrum globalnej wspólnoty luteran, a to dzięki decyzji Rady Światowej Federacji Luterańskiej, która podczas spotkania w Genewie zadecydowała, że 13. Zgromadzenie ŚFL odbędzie się w Krakowie. Ostatnie takie spotkanie odbyło się w 2017 roku w Namibii w roku jubileuszowym 500 lat reformacji, a w tej części w Europie w 1984 roku w Budapeszcie.
13. Zgromadzenie Ogólne ŚFL odbywać się będzie w dniach 21–27 czerwca 2023 r. w Krakowie. Kościół luterański w Polsce liczący niespełna 70 tys. wiernych będzie gościć przedstawicieli 148 Kościołów luterańskich z 99 krajów, reprezentujących grubo ponad 75 milionów wiernych. Decyzja Rady ŚFL, najważniejszego gremium wykonawczego organizacji, zapadła jednomyślnie. Kandydaturę Polski przedstawił bp Jerzy Samiec, zwierzchnik polskich luteranów, wraz z Anną Wrzesińską odpowiedzialną za kontakty zagraniczne Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Obecny był również prezes Synodu ks. dr Adam Malina.
Członkowie Rady mogli również obejrzeć filmik promujący polską kandydaturę, który można zobaczyć TUTAJ.
The #lwfcouncil just voted on the location of the next @lwfassembly. Member churches will meet in Krakow, Poland from 21 to 27 June 2023. @luteranie #lwfcouncil pic.twitter.com/7nsRuAa6wq
— The Lutheran World Federation (@lutheranworld) June 17, 2019
Za zaproszenie ŚFL do Polski podziękował prezydent ŚFL abp Panti Filibus Musa. — Modlimy się, aby 13. Zgromadzenie było błogosławieństwem dla Kościoła i jego misji, a także dla wspólnoty Kościołów luterańskich na świecie – mówił arcybiskup.
Z kolei bp Jerzy Samiec ujawnił, że pomysł zorganizowania Zgromadzenia ŚFL w Polsce zrodził się w 2014 r., ale punktem zwrotnym były obchody jubileuszu 500 lat Reformacji w 2017 r. w Polsce.
Do symbolicznego przekazania pałeczki doszło w niemieckiej miejscowości Schwerte, gdzie bp Samiec spotkał się m.in. z bp. Ernstem //Gamxamubem z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Republice Namibii, który współorganizował 12. Zgromadzenie Ogólne podczas jubileuszowego roku reformacyjnego.
https://twitter.com/BpJerzySamiec/status/1140944818954276864
Zgromadzenie w Krakowie będzie drugim spotkaniem najwyższego organu ŚFL w tej części Europy. Ostatnie odbyło się w 1984 roku w okresie zimnej wojny między socjalistycznym Wschodem a demokratycznym Zachodem. Jak informuje portal ewangelicy.pl:
Kontekst społeczno-polityczny budapesztańskiego Zgromadzenia był trudny. Delegaci po raz pierwszy przybyli do kraju zza Żelaznej Kurtyny. Komunistyczne władze Węgier oraz innych państw Bloku Wschodniego (szczególnie NRD i ZSRR) prowadziły szeroko zakrojoną akcję inwigilacyjną, i starały się zinstrumentalizować Zgromadzenie do własnych celów. Zgromadzenie było także kolejną odsłoną ideowego, zimnowojennego sporu między Wschodem i Zachodem, który od dekad dominował również globalne spotkania chrześcijańskie o charakterze ekumenicznym (Zgromadzenia Generalne Światowej Rady Kościołów) czy konfesyjnym.
Więcej informacji można znaleźć na witrynie Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Komentarz
Decyzja Rady ŚFL to ogromny sukces Kościoła luterańskiego w Polsce zarówno w wymiarze instytucjonalnym, jak i wspólnotowym. Fakt, że do Krakowa przybędą przedstawiciele Kościołów luterańskich z najdalszych zakątków świata będzie bez wątpienia wielkim wzmocnieniem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, ale też pokaże uniwersalny (powszechny) charakter luteranizmu kojarzonego w Polsce głównie z Niemcami czy Skandynawią, podczas gdy największe Kościoły luterańskie na świecie znajdują się obecnie poza Europą.
Trudno przecenić również wątek ekumeniczny wydarzenia – nie tylko ze względu na fakt, że Zgromadzenie odbywać się będzie w kraju o wyraźnej dominacji wspólnoty rzymskokatolickiej. Równie istotne jest również to, że od dekad Zgromadzenia Ogólne są wydarzeniami ekumenicznymi same w sobie ze względu na udział kluczowych reprezentantów światowej ekumeny oraz tematykę poruszaną podczas spotkań. Wprawdzie nie ma jeszcze planu Zgromadzenia to jednak można oczekiwać, że jednym z głównych zagadnień będzie ekumenizm – jak może być inaczej po wspólnym upamiętnieniu 500 lat reformacji i dzięki wciąż trwającemu dialogowi teologicznemu, który wchodzi właśnie w nową fazę.
Dariusz Bruncz