Madagaskar: Nie zabijajcie
- 19 marca, 2009
- przeczytasz w 2 minuty
Lider największego kościoła protestanckiego na Madagaskarze zwrócił się z dramatycznym apelem do wszystkich żołnierzy-chrześcijan swego kraju, aby zaprzestali mordów. W radiowym przesłaniu wielokrotnie nadawanym w ciągu ostatnich dwóch dni ks. Lala Rasendrahasina wzywa chrześcijan w służbie wojskowej do przerwania rozlewającej się po kraju przemocy. “Wezwałem chrześcijan pełniących służbę wojskową, aby pamiętali, że są ochrzczeni i że nie wolno mordować ani przyjmować rozkazów zwierzchników nakazujących zabijanie.” — mówi ks. Rasendrahasina, stojący na czele […]
Lider największego kościoła protestanckiego na Madagaskarze zwrócił się z dramatycznym apelem do wszystkich żołnierzy-chrześcijan swego kraju, aby zaprzestali mordów. W radiowym przesłaniu wielokrotnie nadawanym w ciągu ostatnich dwóch dni ks. Lala Rasendrahasina wzywa chrześcijan w służbie wojskowej do przerwania rozlewającej się po kraju przemocy.
“Wezwałem chrześcijan pełniących służbę wojskową, aby pamiętali, że są ochrzczeni i że nie wolno mordować ani przyjmować rozkazów zwierzchników nakazujących zabijanie.” — mówi ks. Rasendrahasina, stojący na czele reformowanego Kościoła Jezusa Chrystusa na Madagaskarze.
Polityczny kryzys na wyspie wybuchł pod koniec stycznia, kiedy załamały się rozmowy na temat demokratycznych reform w kraju. W ostatnich dniach eskalacja i wojskowy zamach stanu pociągnęły za sobą ponad 130 ofiar śmiertelnych. W pokojowe rozwiązanie sytuacji zaangażowana jest Chrześcijańska Rada Kościołów na Madagaskarze przy współudziale Narodów Zjednoczonych.
Obalony w zamachu prezydent kraju, Marc Ravalomanana, pełnił z wyboru funkcję świeckiego wiceprzewodniczącego Kościoła Jezusa Chrystusa na Madagaskarze. Sytuację tę skrytykował w 2006 r. Departament Stanu USA, wytykając brak całkowitego rozdzielenia działalności państwa i kościoła. Dzisiaj ks. Rasendrahasina przyznaje, że sytuacja wyznawców stała się niezwykle trudna. Otrzymał ostatnio kilka gróźb spalenia domu, a wielu pastorów z powodu zagrożenia życia znajduje się pod stałą ochroną.
“Uznajemy całą złożoność sytuacji, w której znalazł się Kościół w tym momencie historii kraju — stwierdził przewodniczący Światowego Aliansu Kościołów Reformowanych ks. Clifton Kirkpatrick — pamiętajmy o Madagaskarze i jego Kościołach w naszych modlitwach. Głęboko ubolewamy nad śmiercią, którą przyniósł konflikt, zniszczeniami i strachem, w którym żyją ludzie. Modlimy się, aby politycy i przywódcy Kościołów wspólnie znaleźli pokojowe rozwiązanie dzielącej ich niezgody”. Kościół Jezusa Chrystusa na Madagaskarze jest kościołem członkowskim Aliansu.