
- 30 października, 2023
- przeczytasz w 3 minuty
Odbyło się pierwsze nabożeństwo poprowadzone przez Subkomandorię Polską Zakonu Joannitów. Podczas uroczystej liturgii rycerz ks. dr Grzegorz Giemza odebrał z rąk rycerza Herberta von Bose, komendatora Komandorii Baliwatu, krzyż rycerza honoru.
Nabożeństwo joannickie w Warszawie
Odbyło się pierwsze nabożeństwo poprowadzone przez Subkomandorię Polską Zakonu Joannitów. Podczas uroczystej liturgii rycerz ks. dr Grzegorz Giemza odebrał z rąk rycerza Herberta von Bose, komendatora Komandorii Baliwatu, krzyż rycerza honoru.
Nabożeństwo odbyło się 29 października w stołecznej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego. Poprowadził je rycerz bp Paweł Hause z Diecezji Mazurskiej, a kazanie wygłosił prowadzący subkomandorię bp Ryszard Borski.
Kim są joannici?
Baliwat Brandenburski Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego, jak brzmi pełna nazwa zakonu, wraz z rzymskokatolickim Suwerennym Rycerskim Zakonem Szpitalników Świętego Jana z Jerozolimy, z Rodos i z Malty (zwanym Zakonem Maltańskim) jest spadkobiercą bractwa rycerskiego założonego w XII w. w Królestwie Jerozolimskim.
Pierwsza komandoria szpitalników na ziemiach niemieckich powstała ok. 1154 r. Do 1187 r. zakon powołał tam wielki przeorat.
Gdy w 1312 r. papież zawiesił zakon templariuszy, trzecia część ich majątku w Brandenburgii przypadła joannitom. Duża liczba komandorii na niewielkim terenie sprzyjała wyodrębnieniu się w ramach Wielkiego Przeoratu Niemiec autonomicznego Baliwatu Brandenburskiego z własnym mistrzem (niem. Herrenmeister).
W 1538 r. elektor brandenburski Joachim II Hektor oraz jego brat margrabia Jan z Kostrzyna przeszli na luteranizm. W ślad za władcą poszli brandenburscy rycerze. Przyjęcie wyznania ewangelickiego oznaczało usamodzielnienie się baliwatu względem wiernego Rzymowi wielkiego mistrza.
Siedzibą ewangelickiego zakonu do 1945 r. był Słońsk (niem. Sonnenburg). Obecnie jego władze urzędują w Poczdamie i Berlinie. Duchowym centrum jest zaś XIII-wieczny kościół komturialny szpitalników w Nieder-Weisel (Hesja). Pierwszymi polskimi joannitami zostali ks. bp Ryszard Borski i ks. Andrzej Fober. Obu przyjęto do zakonu w randze rycerza honoru w 1999 r.
W 2011 r. w ramach Komandorii Baliwatu powołano do życia Subkomandorię Polską. Inicjatorem jej powstania był Rüdiger von Fritsch, ówczesny ambasador Niemiec w naszym kraju. Nowa struktura łączy joannitów żyjących na stałe lub czasowo w naszym kraju.
Ambasador von Fritsch został pierwszym prowadzącym Subkomandorię Polską. Po jego nominacji na ambasadora Niemiec w Rosji przewodnictwo subkomandorii przejął Friedrich von Rantzau, ówczesny p.o. prezesa zarządu DZ Bank Polska. W 2015 r. zakon powierzył kierowanie subkomandorią ks. bp. Ryszardowi Borskiemu.
Polskie struktury Zakonu Joannitów liczą dziesięciu rycerzy – ośmiu Polaków i dwóch Niemców. Joannici rozsiani są po całym kraju, mieszkają we Wrocławiu, w Łodzi, Kętrzynie i Warszawie.
Szpitalniczy charyzmat polskiej części zakonu realizowany jest poprzez działania Stowarzyszenia Joannici Dzieło Pomocy.
Zakon ma charakter bractwa, dlatego członkowie tytułują się braćmi bądź konfratrami.
Ks. dr Grzegorz Giemza, któremu został nadany krzyż rycerza honoru przez mistrza zakonu, jest duchownym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, był ogólnopolskim duszpasterzem młodzieży ewangelickiej (2002–2015), dyrektorem Centrum Misji i Ewangelizacji (1997–2017), prezesem Synodu Kościoła (2012–2017, a od 2017 r. jest dyrektorem Biura Polskiej Rady Ekumenicznej. Jednocześnie ks. dr Giemza pełni funkcję proboszcza administratora Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Węgrowie.