- 27 czerwca, 2024
- przeczytasz w 5 minut
Kościół Episkopalny USA (ECUSA) wybrał nowego prymasa – zostanie nim bp Sean Rowe, aktualny biskup Północno-Zachodniej Pensylwanii i jednocześnie tymczasowy biskup zachodniego Nowego Yorku. Rowe będzie najmłodszym prymasem w historii ECUSA.
Najmłodszy w historii — bp Sean Rowe nowym prymasem Kościoła episkopalnego
Kościół Episkopalny USA (ECUSA) wybrał nowego prymasa – zostanie nim bp Sean Rowe, aktualny biskup Północno-Zachodniej Pensylwanii i jednocześnie tymczasowy biskup zachodniego Nowego Yorku. Rowe będzie najmłodszym prymasem w historii ECUSA.
W związku z przejściem na emeryturę dotychczasowego prymasa Michaela Curry, obradująca w Louisville 81. Konwencja Generalna Episkopalnego Kościoła USA dokonała wyboru kolejnego biskupa naczelnego (presiding bishop), który od 1982 roku nosi również tytuł prymasa ECUSA.
Do wyborów podczas 81. Konwencji Generalnej stanęło czterech kandydatów i jedna kandydatka.
W Izbie Biskupów bp Rowe zdobył 89 spośród 158 głosów (potrzebował “tylko” 82). Następnie do głosowania przystąpiła Izba Deputowanych, która wynikiem 778:43 opowiedziała się za kandydaturą biskupa Rowe. Tym samym bp Sean Rowe został wybrany na 28. prymasa ECUSA, a jego uroczysty ingres odbędzie się 1 listopada w waszyngtońskiej Katedrze Narodowej.
Choć elekcja nowego prymasa ECUSA obyła się bez kontrowersji wokół kandydata to również, jak w poprzednich latach, także i ten wybór był historyczny. Bp Sean Rowe jest ewenementem w historii ECUSA – w dniu swoich święceń kapłańskich (ordynacji) był nie tylko najmłodszym księdzem episkopalnym w USA, mając zaledwie 24 lata, ale także był najmłodszym członkiem Izby Biskupów, gdy w wieku 32 lat przyjmował sakrę biskupią. Teraz jest najmłodszym od 1789 roku zwierzchnikiem tego Kościoła.
Historyczny był również wybór urzędującego i odchodzącego na emeryturę prymasa Michaela Curry’ego, który jest pierwszym Afroamerykaninem, stojącym na czele ECUSA. Historia Curry’ego jest poruszająca, gdyż jest potomkiem afrykańskich niewolników sprowadzonych do Ameryki, a Kościół episkopalny był przez wieki głównym wyznaniem plantatorów i właścicieli niewolników, a w późniejszym okresie burżuazji i elit politycznych. Curry zdobył światowy rozgłos jako kaznodzieja podczas ślubu księcia Harry’ego i Meghan Markle. W ostatnich latach zmagał się z nowotworem i musiał poddać się operacjom.
Krótko po wyborze prymas-elekt bp Sean Rowe podkreślił, że ECUSA znajduje się w kryzysie egzystencjalnym.
- Bóg coraz głębiej posyła nas w nieznanym kierunku. Jeśli jesteśmy uczciwi ze sobą, wiemy, że nie możemy być Kościołem episkopalnym w ten sam sposób jak dotąd i to bez względu na to, gdzie żyjemy (…) Musimy podjąć zobowiązanie, aby stworzyć kochającą się wspólnotę, w której będziemy mogli się ze sobą nie zgadzać bez zawstydzania się, zrzucania na siebie winy czy rozrywania więzi. Skierujmy nasz gniew na niesprawiedliwość zamiast kierować go jedni ku drugim – zaapelował Rowe.
Biskup Rowe, który studiował teologię i zrobił doktorat z zarządzania i organizacji, wskazał na konieczność przebudowy służby Kościoła. Duchowny ma już sporo doświadczenia w materii, gdyż od 2009 roku jest również tymczasowym ordynariuszem Diecezji Zachodniego Nowego Yorku, która od kilku lat wraz z Diecezją Północno-Zachodniej Pensylwanii dzieli biskupa i obsługę administracyjną. Stało się to koniecznością wobec malejących wpływów oraz spadku liczby wiernych.
W 2010 roku bp Rowe upublicznił informację, że jeden z jego poprzedników w diecezji molestował seksualnie nieletnich, wszczął postępowanie i zaapelował do ofiar o zgłaszanie się do diecezji.
Wybór na prymasa oznacza, że bp Rowe będzie musiał zrezygnować z kierowania obydwoma diecezjami, które rozpoczną proces wyboru nowego biskupa lub biskupki.
Kolorowy Kościół
Kościół episkopalny jest jednym z najbardziej znanych, choć z pewnością nie najliczniejszych Kościołów chrześcijańskich w USA, ściśle związanym z historią kraju. Historycznie Kościół episkopalny wywodzi się z anglikańskiego Kościoła Anglii oraz Szkockiego Kościoła Episkopalnego. Pierwszy prezydent USA Jerzy Waszyngton był episkopalianinem, podobnie jak kilku innych prezydentów USA (ostatnim George W. Bush).
Obecnie Kościół ten posiada nieco ponad 1,4 milionów wiernych na terenie USA, a także w 22 innych krajach na całym świecie, w tym także na Starym Kontynencie poprzez Konwokację Kościołów Episkopalnych w Europie posiadającą własnego biskupa.
Kościół Episkopalny USA, reprezentujący w doktrynie i praktyce liturgicznej głównie wysokokościelny nurt anglikanizmu, znany jest z liberalnego stanowiska wobec ludzkiej seksualności. Kościół ten udziela ślubów parom homoseksualnym oraz bez ograniczeń dopuszcza osoby nieheteronormatywne do wszystkich stopni posługi duchownej w Kościele.
Procesowi otwierania się ECUSA na osoby LGBTQ+ towarzyszyły liczne napięcia – konserwatywne parafie i część biskupów opuściła ECUSA i przy wsparciu konserwatywnych Kościołów anglikańskich z Afryki i Azji założyli konkurencyjne struktury kanoniczne w USA, które jednak nie wzbudziły znaczącego zainteresowania. Nie zmienia to jednak faktu, że w globalnej Wspólnocie Anglikańskiej, skupiającej prawie 90 milionów wiernych, ECUSA wciąż jest tematem wielu kontrowersji, a niektóre konserwatywne Kościoły Południa zerwały relacje kanoniczne z ECUSA.
Jednak nie tylko tematy związane z ludzką seksualnością są tym, czym żyje ECUSA. Wspólnota ta jest bardzo mocno zaangażowana w promowanie sprawiedliwości rasowej i zwalczanie biedy, dialog ekumeniczny i rozmowy międzyreligijne.
Na drodze do porozumienia z metodystami
Po tym jak Generalna Konferencja Zjednoczonego Kościoła Metodystów zgodziła się na ustanowienie pełnej wspólnoty eucharystycznej z ECUSA, Izba Biskupów ECUSA przyjęła rezolucję, w której zaakceptowała nawiązanie pełnej unii z metodystami.
Dotychczas były dwa punkty sporne, dotyczące ustanowienia pełnej unii eucharystycznej: pierwszym był zakaz sprawowania posługi duchownych przez osoby LGBT w Kościele metodystycznym, a drugim fakt, że w niektórych parafiach metodystycznych nabożeństwom eucharystycznym przewodniczą osoby świeckie. Pierwsza trudność została usunięta wraz z tegoroczną decyzją metodystów, a w odniesieniu do drugiej bp Gregory Palmer, który współprzewodniczy episkopalno-metodystycznej komisji, stwierdził, że ta praktyka nie ma większego przełożenia na Kościół episkopalny, a dialog będzie kontynuowany po zgodzie Izby Biskupów.
Obecnie ECUSA posiada pełną wspólnotę eucharystyczną z siedmioma Kościołami tradycji ewangelicko-luterańskiej, ewangelicko-unijnej, orientalnej i starokatolickiej.