- 6 kwietnia, 2024
- przeczytasz w 3 minuty
6 kwietnia 2024 r. odbyła się w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie ordynacja dr Ewy Jóźwiak na duchowną reformowaną.
Kościół reformowany ma kolejną pastorkę — ordynacja ks. dr Ewy Jóźwiak
6 kwietnia 2024 r. odbyła się w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie ordynacja dr Ewy Jóźwiak na duchowną reformowaną.
To już druga ordynacja teolożki w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Polsce w ciągu ostatnich czterech miesięcy.
Jak już informowaliśmy na ekumenizm.pl, kobiet w polskim Kościele reformowanym nie ordynowano przez 20 lat. Pierwsza odbyła się w 2004 roku w Zelowie, jednak ordynowana wówczas ks. Wiera Jelinek pełni obecnie służbę w Republice Czeskiej, podobnie jak jej córka ks. Ewa Jelinek. W grudniu 2023 roku polscy reformowani ordynowali ks. Martę Borkowską, a 6 kwietnia 2024 roku ks. dr Ewę Jóźwiak.
Zarówno ks. Borkowska, jak i ks. Jóźwiak są ewangeliczkami reformowanymi z wyboru, należącymi niegdyś do Kościoła rzymskokatolickiego. W przypadku ks. dr Jóźwiak sytuacja jest o tyle ciekawa, że jest wnuczką ks. Jerzego Sachsa, duchownego ewangelicko-augsburskiego z Kalisza, a z wykształcenia teolożką katolicką, jak i ewangelicką (doktorat posiada z ewangelickiej). Ksiądz Ewa Jóźwiak jest też dziennikarką – była sekretarzem redakcji Katolickiej Agencji Informacyjnej, a po przejściu na ewangelicyzm związana była z wieloma mediami. Do dziś jest konsultantką Redakcji Ekumenicznej TVP oraz redaktorką naczelną Jednoty.
Uroczystości ordynacji ks. Jóźwiak przewodniczył superintendent Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP biskup Przemysław Semko Koroza w asyście ks. Michała Jabłońskiego, proboszcza stołecznej Parafii Ewangelicko-Reformowanej, oraz ks. Wiktorii Matloch, wikarii Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego.
Po złożeniu wyznania wiary, przysięgi ordynacyjnej nastąpił akt ordynacji, którego dokonał bp Koroza wraz z asystentami. Słowa błogosławieństwa wypowiedzieli również ks. Paweł Hause, biskup diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, oraz ks. Andrzej Malicki, superintendent Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce. Na nabożeństwo przybyli również duchowni z innych Kościołów protestanckich z i spoza Polskiej Rady Ekumenicznej, kapłani rzymskokatoliccy, a także reprezentanci gminy wyznaniowej żydowskiej oraz wspólnoty muzułmańskiej.
W kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie odbyła się ordynacja dr Ewy Jóźwiak na duchowną reformowaną . Aktu ordynacji dokonał bp Semko Koroza w asyście duchownych reformowanych i luterańskich pic.twitter.com/9nMJSdY3Nn
— ekumenizm.pl (@ekumenizmpl) April 6, 2024
W kazaniu ordynacyjnym opartym o perykopę powołania proroka Izajasza, ks. Ewa Jóźwiak podkreśliła wielowymiarowe znaczenie powołania. Odwołując się do reformacyjnego dziedzictwa teologicznego przywołała postać zarówno ks. dr. Marcina Lutra, jak i Jana Kalwina, mówiąc, że teolodzy ci szczególnie uwydatniali suwerenność Bożego powołania. Przypomniała, że teologia ewangelicka znacznie poszerzyła rozumienie powołania i jego realizacji nie tylko poprzez służbę ordynowanych lub osób zaangażowanych w życie kościelne, ale także w szerszej perspektywie powołania na rzecz wszystkich ludzi i całego Stworzenia.
Powołanie w teologii Lutra i Kalwina podkreśla suwerenność Boga. Teologia ewangelicka mówi też o powołaniu i służbie niekoniecznie poprzez urząd duchownego, ale rozszerzyła je na wiele obszarów życia — mówiła ks. Ewa Jóźwiak pic.twitter.com/X8Ic0cnwyi
— ekumenizm.pl (@ekumenizmpl) April 6, 2024
Nabożeństwo połączone było z Sakramentem Wieczerzy Pańskiej i nagrywane było przez Redakcję Ekumeniczną TVP. Liturgii komunijnej przewodniczyła nowo ordynowana duchowna.
Kościół Ewangelicko-Reformowany w Polsce jest niewielką, choć historycznie niezwykle istotną wspólnotą religijną w Polsce, której korzenie sięgają XVI-wiecznej Reformacji. Obecnie Kościół ten ma około tysiąca wiernych, skupionych w ośmiu parafiach oraz w czterech wspólnotach diasporalnych na Pomorzu, w Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Krakowie oraz w Poznaniu. Na mocy porozumienia ekumenicznego reformowani w tych miastach należą do Parafii luterańskich, ale zachowują swoją tożsamość wyznaniową i regularnie uczestniczą w nabożeństwach reformowanych prowadzonych dla diaspory w parafiach luterańskich. Największe parafie reformowane znajdują się w Warszawie, Zelowie oraz w Łodzi.
Poza wspomnianymi Czechami, polskie teolożki reformowane pełnią również służbę duchownych w Szkocji oraz na Malcie w ramach jurysdykcji Kościoła Szkocji.
» Ekumenizm.pl: Polscy reformowani ordynują dwie kobiety