
- 26 października, 2023
- przeczytasz w 2 minuty
Prowincja Europy Kontynentalnej Ewangelickiej Jednoty Braterskiej ma nowego biskupa. Ks. Rhoënde Mijnals-Doth jest pierwszą kobietą, która obejmie ten urząd na Starym Kontynencie.
Pierwsza biskupka Ewangelickiej Jednoty Braterskiej
Prowincja Europy Kontynentalnej Ewangelickiej Jednoty Braterskiej ma nowego biskupa. Ks. Rhoënde Mijnals-Doth jest pierwszą kobietą, która obejmie ten urząd na Starym Kontynencie.
Bp Rhoënde Mijnals-Doth służy kongregacji braci morawskich w Utrechcie. Dorastała w Surinamie, do Holandii przybyła 1987 r., gdzie ukończyła studia teologiczne.
Pozycja biskupa we wspólnocie różni się od roli biskupów w innych Kościołach. Biskup nie ma bowiem żadnych prerogatyw administracyjnych. Jest „pastorem pastorów”, którego zadaniem jest przekazywanie sukcesji przekazanej husytom przez waldensów w XV wieku.
Ewangelicka Jednota Braterska, zwana też Kościołem Morawskim lub Kościołem Braci Morawskich, powstała w XVIII-wiecznej Saksonii, nawiązująca w swym nauczaniu do doktryny braci czeskich (husytów).
W XVII w. prześladowani bracia czescy zaczęli emigrować do państw protestanckich. Część z nich osiedliła się w Herrnhut, w Saksonii, gdzie swą opieką otoczył ich hrabia Nikolaus von Zinzendorf. W 1749 r. bracia morawscy przyjęli Wyznanie augsburskie (podstawowa księga wyznaniowa luteranizmu), pozostali jednak niezależni od Kościoła państwowego.
Ewangelicka Jednota Braterska dzieli się na autonomiczne prowincje, których przedstawiciele co siedem lat spotykają się na synodzie podejmującym decyzje wiążące dla całego Kościoła.
Wspólnota pielęgnuje pobożność pietystyczną. Duży nacisk kładzie na działalność diakonijną i misyjną. Mocno angażuje się w ruch ekumeniczny.
Herrnhuci w Polsce
Na początku XIX w. herrnhuci pojawili się na terenie Polski. Głównym ośrodkiem działalności wspólnoty były Pabianice. Ostatecznie bracia morawscy zostali wchłonięci w naszym kraju przez Kościół luterański (ewangelicko-augsburski).
3 maja 1728 r. bracia morawscy opublikowali pierwsze wydanie “Losungen”, przewodnika po Piśmie Świętym na każdy dzień roku. Teksty Starego Testamentu, zwane „hasłami przewodnimi”, są każdego roku losowane w Herrnhut ze zbioru 1824 wersetów. Następnie wybiera się teksty Nowego Testamentu, zwane „tekstami doktrynalnymi”, których zadaniem jest komentowanie haseł.
Obecnie publikacja ukazuje się w 50 językach. W języku polskim nosi tytuł “Z Biblią na co dzień” i jest dostępna zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej w postaci aplikacji na smartfony i on-line. Całkowity roczny nakład wydawnictwa wynosi ponad 1,5 miliona egzemplarzy.