- 21 kwietnia, 2017
- przeczytasz w 2 minuty
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstaje największy kościół anglikański w tej części świata. Kościół Wszystkich Świętych w Abu Dhabi, który ma pomieścić 4200 osób zostanie oddany do użytku najprawdopodobniej w grudniu br. Działkę pod kościół podarowała rod...
Powstaje kościół anglikański w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstaje największy kościół anglikański w tej części świata. Kościół Wszystkich Świętych w Abu Dhabi, który ma pomieścić 4200 osób zostanie oddany do użytku najprawdopodobniej w grudniu br. Działkę pod kościół podarowała rodzina królewska Al Nahyan.
Obecnie anglikański kościół św. Andrzeja znajdujący się w bliskim sąsiedztwie rzymskokatolickiej katedry św. Józefa oraz meczetu następcy tronu. Najwięcej nabożeństw odprawianych jest w piątki, święty dzień dla wyznawców islamu. Wówczas w kościele św. Andrzeja odbywają się nabożeństwa przez cały dzień, a wśród modlących się są nie tylko anglikanie. Wyjątkowość miejsca polega między innymi na tym, że świątynia anglikanów służy nie tylko anglikanom, ale także chrześcijanom wywodzącym się z różnych tradycji, spośród których nie wszyscy dysponują własnym budynkiem – u anglikanów modlą się prawosławni Syryjczycy i Etiopczycy, wierni Kościoła Mar Thoma, a także chrześcijanie należący do ewangelikalnych i adwentystycznych Kościołów z Afryki. – My jesteśmy tutaj dla wszystkich. Inne Kościoły troszczą się głównie o swoich wiernych, my jesteśmy otwarci na wszystkich – powiedział w rozmowie z serwisem RNS, proboszcz kościoła św. Andrzeja ks. kanonik Andy Thompson.
Kościół jest zbyt mały na rosnące potrzeby anglikanów i innych chrześcijan stąd konieczna była trwająca od wielu lat budowa kościoła Wszystkich Świętych. Nowy kościół powstaje w znacznie korzystniejszej lokalizacji niż kościół św. Andrzeja, łatwiejszej do osiągnięcia przez niezmotoryzowanych wiernych. Obok nowego miejsca modlitwy ma powstać centrum dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego.
Kościół anglikański w Zjednoczonych Emiratach Arabskich należy do diecezji Cypru i Zatoki kierowanej przez bp. Michaela Lewisa. Diecezja należy do prowincji Jerozolimy i Środkowego Wschodu, obejmującej jeszcze trzy diecezje: Egiptu i Północnej Afryki, Jerozolimy i Iranu.