
- 12 października, 2024
- przeczytasz w 3 minuty
22 września 2024 roku w katedrze luterańskiej w Uppsali odbyła się podwójna konsekracja biskupia w Kościele Szwecji. Abp Uppsali konsekrował dwie biskupki i tym samym prawie połowa szwedzkiego episkopatu luterańskiego to kobiety. Już od czterech lat większość ...
Prawie połowa episkopatu i większość duchownych to kobiety
22 września 2024 roku w katedrze luterańskiej w Uppsali odbyła się podwójna konsekracja biskupia w Kościele Szwecji. Abp Uppsali konsekrował dwie biskupki i tym samym prawie połowa szwedzkiego episkopatu luterańskiego to kobiety. Już od czterech lat większość duchownych to kobiety i nic nie wskazuje na to, aby ta tendencja się zmieniła.
W obecności króla Karola Gustawa oraz królowej Sylwii abp Uppsali Martin Modeus konsekrował ks. Ulrikę Fritzson na biskupkę diecezji Skara oraz ks. dr Teresę Derlén na biskupkę diecezji Härnösands. Prymasowi Szwecji asystowała biskupka Kościoła Starokatolickiego w Austrii Maria Kubin oraz prymas Kościoła Irlandii abp Michael Jackson.
W uroczystości uczestniczyła również liczna delegacja wiernych z trzech diecezji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, który jest Kościołem partnerskim Diecezji Uppsali Kościoła Szwecji.
Biskup Fritson jest pierwszą kobietą, która objęła diecezję Skara, natomiast w przypadku Härnösands bp Derlén jest już trzecią z rzędu biskupką tej diecezji (pierwszą została w 2009 roku pochodząca z Finlandii Tulikki Koivunen Bylund).
Kościół Szwecji, do którego wciąż należy ponad 50% obywateli składa się z 13 diecezji i posiada 14 biskupów (diecezja Uppsali posiada arcybiskupa, który jest przewodniczącym episkopatu, oraz biskupa Uppsali). Obecnie na czele sześciu diecezji stoją kobiety (Uppsala, Linköping, Göteborg, Luleå, Skara i Härnösands).
W 2020 roku w światowych mediach pojawiła się informacja, że nieco ponad połowa duchownych Kościoła Szwecji (50,1%) to kobiety i od tego czasu liczba ta nieznacznie wzrosła. Wg informacji uzyskanych przez ekumenizm.pl z biura prasowego Kościoła Szwecji spośród 2935 czynnych duchownych Kościoła Szwecji 1564 stanowią kobiety, co daje 53,3%. Można założyć, że liczba kobiet wśród duchownych będzie się zwiększać, ponieważ kobiety stanowią wyraźną większość wśród osób, które podjęły studia teologiczne (ok. 60%).
Kościół Szwecji, który jest Kościołem tradycji ewangelicko-luterańskim, ordynuje (wyświęca) kobiety już od 1960 roku. 5 października 1997 roku Kościół konsekrował pierwszą kobietę na biskupkę, którą była Christina Odenberg (diecezja Lund). Kolejnym historycznym wydarzeniem był wybór pierwszej kobiety na arcybiskupkę Uppsali, którą została pochodząca z Niemiec biskupka Lund bp prof. Antje Jackelén (aktualnie w stanie spoczynku).
Inaczej niż w anglikańskim Kościele Anglii decyzja o ordynowaniu kobiet i konsekrowaniu ich na biskupki nie wywołała większych kontrowersji w Szwecji. Odnotowano niewielką liczbę wystąpień, w tym żaden z biskupów nie zdecydował się na opuszczenie Kościoła Szwecji, jak to kilkakrotnie miało miejsce w Kościele Anglii. Może to wynikać z faktu, że po decyzji o wprowadzeniu ordynacji kobiet Kościół Szwecji konsekwentnie wspierał ich służbę w Kościele nie stwarzając alternatywnych struktur dla duchownych i innych teologów sprzeciwiających się ordynacji kobiet tak jak to miejsce w przywoływanym Kościele Anglii. Obecnie żaden absolwent teologii sprzeciwiający się święceniu kobiet nie może liczyć na ordynację w Kościele Szwecji.