Protestancka kultura słowa
- 24 października, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Badań Reformacji, parafia krakowska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Katedra Kulturoznawstwa WNSS AGH, oraz Fundacja Edukacyjna im. J.S. Bandtkiego zapraszają na konferencję naukową pt. „Protestancka kultura słowa”, która odbędzie się w dniach 26–27 października 2007 r. w Krakowie, w punkcie katechetycznym parafii ewangelickiej (ul. Grodzka 60). Dzieło Reformacji wzniesiono na zasadzie sola scriptura. Reformatorzy XVI wieku formułowali zasady wiary i praktykę Kościołów ewangelickich w oparciu […]
Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Badań Reformacji, parafia krakowska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Katedra Kulturoznawstwa WNSS AGH, oraz Fundacja Edukacyjna im. J.S. Bandtkiego zapraszają na konferencję naukową pt. „Protestancka kultura słowa”, która odbędzie się w dniach 26–27 października 2007 r. w Krakowie, w punkcie katechetycznym parafii ewangelickiej (ul. Grodzka 60).
Dzieło Reformacji wzniesiono na zasadzie sola scriptura. Reformatorzy XVI wieku formułowali zasady wiary i praktykę Kościołów ewangelickich w oparciu o tekst Pisma Świętego. Biblię otaczano szacunkiem, który wyrażał się nie tylko przez uważne studia nad dziejami tekstu i Objawieniem, ale i na przyjęciu przekonania, że zbawiająca wiara bierze się „ze słuchania” Słowa Bożego (fides ex auditio).
Cześć dla Pisma Świętego przybierała w Kościołach protestanckich wielorakie formy. Dla wielu z nich stała się jedyną normą „wiary i życia”. Wzorowano na zawartych w niej motywach ikonografię, czerpano z motywiki, szukano wskazówek w rozwiązywaniu życiowych problemów. Wpływ Biblii na kulturę Zachodu jest nie do przecenienia, a obecna sesja stawia sobie za cel dokonanie interdyscyplinarnego rekonesansu świętej Księgi, jej wpływu i oddziaływania na myśl, sztukę i codzienną pobożność protestantów. Kultura słowa to nie tylko szacunek dla Słowa Biblii. To także protestanckie czytelnictwo i edukacja, to kunszt słowa zawarty w postyllach i kancjonałach. To ta strona protestantyzmu, która sprawia, że porównuje się go do ikonoklastycznych religii skupionych na studiowaniu świętego Pisma – judaizmu i islamu.
Komitet Organizacyjny: dr hab. Piotr Stawiński, prof. nadzw. AJD; dr hab. Zbigniew Pasek, prof. nadzw. AGH; mgr Bogusław Tondera – sekretarz sesji.