Protestantyzm w Ameryce Łacińskiej
- 11 kwietnia, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Meksykański Stan Chiapas jest dzisiaj powszechnie znany w świecie z powodu powstania Indian sprzed dziesięciu laty z Zapatyjskiej Armii Wyzwolenia Narodowego (Ejército Zapatista de Liberación Nacional – EZLN). Jest to również meksykański stan z najwyższym odsetkiem protestantów, którzy w Meksyku stanowią 5% społeczeństwa, w stanie Chiapas to aż 30%. Ludności. W dniach 20–22 października odbędzie się w mieście San Cristóbal de Las Casas, Stan Chiapas, II Międzynarodowe Sympozjum dotyczące […]
Meksykański Stan Chiapas jest dzisiaj powszechnie znany w świecie z powodu powstania Indian sprzed dziesięciu laty z Zapatyjskiej Armii Wyzwolenia Narodowego (Ejército Zapatista de Liberación Nacional – EZLN). Jest to również meksykański stan z najwyższym odsetkiem protestantów, którzy w Meksyku stanowią 5% społeczeństwa, w stanie Chiapas to aż 30%. Ludności.
W dniach 20–22 października odbędzie się w mieście San Cristóbal de Las Casas, Stan Chiapas, II Międzynarodowe Sympozjum dotyczące Historii Protestantyzmu w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Ogólny temat sympozjum brzmi: „Tworząc Historię w Kontekście Biedy i Przemocy”.
Badacze z najróżniejszych Kościołów protestanckich będą omawiać następujące tematy:
1. Chrześcijaństwo protestanckie w świecie Indian.
2. Historia myśli protestanckiej w Ameryce łacińskiej.
3. Doświadczenia zaangażowanych politycznie protestantów.
4. Kobieta w protestantyzmie, władza i przemoc.
5. Protestantyzm i nauki społeczne: dyskusja metodologiczna.
Sympozjum zostanie zorganizowane przez meksykańską sekcję Teologicznego Braterstwa Ameryki Łacińskiej (Fraternidad Teológica Latinoamericana – FTL), Narodowy Wolny Uniwersytet Meksyku (UNAM), Ośrodek Studiów nad Meksykańskim Protestantyzmem (CEPROMEX) i przez organizację Kairós-Chiapas.
Na miejsce sympozjum nie przez przypadek wybrano Stan Chiapas, w południowo-zachodnim Meksyku, gdyż zostało tam odnotowanych wiele przypadków nietolerancji wobec protestanckich Indian, którzy po odrzuceniu wierzeń odziedziczonych po swych przodkach często byli wyrzucani ze swych domów i wspólnot, a nawet i mordowani.
Nie były to wyjątkowe i sporadyczne przypadki, liczba Indian, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swych ziem z powodu przyjęcia chrześcijaństwa w protestanckiej wersji wynosi ponad 20 tysięcy. Większość z nich przeniosło się właśnie w okolice San Cristóbal de las Casas, miasta, w którym ma się odbyć sympozjum.
Sympozjum, organizowane przez Carlos Martínez García, Alfred Echegollen i Carlos Mondragón, ma być kontynuacją I Sympozjum zorganizowanego w 2002 r. na Wyższym Uniwersytecie Narodowym Świętego Marka w Limie, w Peru, a patronowanego wówczas przez wymieniony uniwersytet i przez Teologiczne Braterstwo Ameryki Łacińskiej.