- 2 maja, 2018
- przeczytasz w 2 minuty
Mija 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Rok 2018 obfituje także w wiele innych ważnych rocznic, które związane są z wolnością – głównym tematem tegorocznego Festiwalu Kultury Protestanckiej. Jednym z patronów medialnych jest ekumenizm.pl.
Przestrzenie wolności — VIII Festiwal Kultury Protestanckiej
Mija 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Rok 2018 obfituje także w wiele innych ważnych rocznic, które związane są z wolnością – głównym tematem tegorocznego Festiwalu Kultury Protestanckiej. Jednym z patronów medialnych jest ekumenizm.pl.
Wolność ma wiele wymiarów. Dotyka każdego aspektu naszego życia. Rozpościera się między osobistymi aspiracjami a odpowiedzialnością za innych, wewnętrznym pragnieniem a zewnętrznymi okolicznościami, powinnością jednostki a suwerennością narodu.
Każdy szuka swojej przestrzeni wolności. Odnajduje ją w modlitwie, miłości, przyjaźni, pasji, sztuce, nauce. Każdemu inaczej wolność pozwala się wznosić.
Wolność jest codziennie przyjmowana jako dar, nigdy jednak nie dany na zawsze. Realizacja osobistego potencjału, pomoc innemu w potrzebie, pozwala tworzyć nowe miejsca wolności. Przestrzenie wypełnione powiewem akceptacji Drugiego, w całej jego inności i wyjątkowości. Właśnie taką wolność chcemy pokazać, zaproponować uczestnikom Festiwalu.
Bogaty program VIII FKP to efekt współpracy wrocławskich Kościołów, instytucji i organizacji, które przygotowały łącznie ponad 20 wydarzeń i imprez. Konferencja naukowa, debata, spektakle i pokazy filmowe, koncerty, wystawy, wykłady, wycieczki czy imprezy o charakterze familijnym – każdy będzie mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Różnorodny jest także charakter wydarzeń – od rozrywki, poprzez wydarzenia kulturalne i religijne, aż po spotkania naukowców i osób zajmujących się problemami społecznymi czy polityką.
- Przygotowując program tegorocznego Festiwalu Kultury Protestanckiej, staraliśmy się by jak najpełniej oddawał on nie tylko wyjątkowy charakter obchodzonego w tym roku Jubileuszu 100 lat niepodległościnaszego kraju, ale także by poszczególne wydarzenia skupiały się na temacie wolności i nawiązywały do otwartego, ekumenicznego wizerunku Wrocławia – mówi prof. Wojciech Szczerba, Rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej – w programie pojawiły się zatem wydarzenia dla i z udziałem dzieci, dla młodzieży , dorosłych i seniorów. Organizują je nie tylko protestanckie Kościoły – naszymi Partnerami są między innymi Miasto Wrocław, Uniwersytet Wrocławski, Narodowe Forum Muzyki czy Fundacja Bente Kahan.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do zapoznania się z programem VIII FKP. Wstęp na większość wydarzeń jest wolny, w wyjątkowych przypadkach wymagana jest rejestracja, odbiór bezpłatnych wejściówek czy zakup biletów.
Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz Wydziału Kultury Urzędu Miasta Wrocław.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego ks. Waldemar Pytel.
Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Polskie Radio Wrocław, Radio Ram, Ekumenizm.pl, Senior.pl, Kosciol.pl.
» Bezpośredni link do szczegółowego programu FKP