Węgierscy reformowani na kongresie w Rumunii
- 24 lipca, 2014
- przeczytasz w 2 minuty
W rumuńskim mieście Sfântu Gheorghe (węg. Sepsiszentgyörgy) odbył się 7. Światowy Kongres Węgierskich Ewangelików Reformowanych. Do miasta, które w większości zamieszkują Węgrzy, zjechali delegaci z krajów karpackich (tzw. kotlina panońska), aby wspominać 450. rocznicę śmierci Jana Kalwina, a także wziąć udział w synodzie Węgierskiej Jednoty Reformowanej. Warto wspomnieć, że organizacja ta stanowi wspólnotę, do której należy nie tylko Kościół Reformowany na Węgrzech (węg. Magyarországi Református Egyház, […]
W rumuńskim mieście Sfântu Gheorghe (węg. Sepsiszentgyörgy) odbył się 7. Światowy Kongres Węgierskich Ewangelików Reformowanych. Do miasta, które w większości zamieszkują Węgrzy, zjechali delegaci z krajów karpackich (tzw. kotlina panońska), aby wspominać 450. rocznicę śmierci Jana Kalwina, a także wziąć udział w synodzie Węgierskiej Jednoty Reformowanej.
Warto wspomnieć, że organizacja ta stanowi wspólnotę, do której należy nie tylko Kościół Reformowany na Węgrzech (węg. Magyarországi Református Egyház, ang. Reformed Church in Hungary), ale i Kościoły Reformowane ze Słowacji, Ukrainy, Słowenii, Serbii i Chorwacji, a także z Rumunii.
Wydarzenia odbywające się właśnie w Rumunii znalazły się w cieniu konfliktu na Ukrainie. – Węgrzy zamieszkujący Ukrainę znaleźli się w centrum wielkich problemów. Wielu mężczyzn zostało wysłanych do walki z rosyjskojęzycznymi separatystami, a samotne kobiety, żony, matki, znalazły się w niezwykle ciężkiej sytuacji– relacjonował Sándor Zán Fábián, biskup Kościoła Reformowanego na Ukrainie Zakarpackiej.
Dalsze obrady, już mniej emocjonujące, przyniosły podpisanie umowy między Kościołem Reformowanym w Rumunii a Szwajcarską Bratnią Pomocą dla Kościołów Ewangelickich. Na mocy porozumienia strona szwajcarska zapewni pomoc w pracy diakonijnej i w zakresie kształcenia księży, których wesprze także w tworzeniu i zarządzaniu małymi zborami. W dokumencie końcowym Kongresu napisano między innymi: „Przygotowując się do obchodów 500-lecia Reformacji, zawsze pamiętamy o Dobrej Nowinie w Chrystusie, która nadaje kształt naszemu życiu i życiu naszych wspólnot. Trwając w duchu genewskiej tradycji Reformacji, patrzymy z wiarą i odpowiedzialnością na sprawy publiczne i na kluczowe aspekty pracy misyjnej Kościoła”.
W komentarzach po Kongresie podkreśla się natomiast, że Kościołom mniejszościowym (reformowani w Rumunii to ok. 3% ludności, z czego ok. 95% to Węgrzy) tego rodzaju spotkania pozwalają na pozytywną refleksję, która nie byłaby możliwa bez wzajemnego zaufania i współpracy. Opinie te wydają się trafne, jeśli weźmie się pod uwagę skomplikowane losy kształtowania granic państwowych w tamtej części Europy i polityczny wciąż wymiar obecności ludności madziarskiej w ościennych krajach.