Zamknięty Kościół w Szanghaju
- 14 lutego, 2009
- przeczytasz w 2 minuty
Kościół Misyjny Wanbang w Szanghaju będzie zamknięty na rozkaz władz policyjnych. Wspólnota ponad 1200 chrześcijan jest nieuznawanym przez państwo chińskie lokalnym Kościołem protestanckim. Na nabożeństwa niedzielne i działalność kościelna spoleczność wynajmowała pomieszczenia w mieście. Policja nakazała włascicielowi nieruchomości wypowiedzieć umowę najmu w ciągu 30 dni. 10 lutego władze policyjne oraz urząd do spraw wyznań nakazały stojącemu na czele Misyjnego Kościoła Wanbang z Szanghaju, pastorowi Cui Quan, […]
Kościół Misyjny Wanbang w Szanghaju będzie zamknięty na rozkaz władz policyjnych. Wspólnota ponad 1200 chrześcijan jest nieuznawanym przez państwo chińskie lokalnym Kościołem protestanckim. Na nabożeństwa niedzielne i działalność kościelna spoleczność wynajmowała pomieszczenia w mieście. Policja nakazała włascicielowi nieruchomości wypowiedzieć umowę najmu w ciągu 30 dni.
10 lutego władze policyjne oraz urząd do spraw wyznań nakazały stojącemu na czele Misyjnego Kościoła Wanbang z Szanghaju, pastorowi Cui Quan, odwołanie mającego się właśnie odbyć 4 Seminarium Stowarzyszenia pastorów chińskich miejskich kościołów domowych (Chinese Urban House Church Pastors Fellowship). Seminarium odbywa się co roku i gromadzi niewielką grupę odpowiedzialnych za Kościoły domowe w tym regionie celem wymiany doświadczeń i szukania sposobów ewangelizacji w chińskich miastach.
Nakaz odwołania Seminarium nadszedł w ostatnim momencie, gdy wszyscy uczestnicy spotkania przybyli już do miasta. Pastor Cui wobec braku możliwości odwołania konferencji próbował następnego dnia rano przedstawić alternatywne rozwiązania lecz zostały one przez władze odrzucone. Po południu uczestnicy spotkania postanowili, aby nie przysparzać Kościołowi Wanbang kłopotów i nie zaogniać sytuacji, przenieść spotkanie do innej miejscowości.
12 lutego, już po zakończonym spotkaniu, właściciel wynajmowanych przez Kościół pomieszczeń poinformował wspólnotę o nakazie zerwania w ciągu 30 dni umowy i eksmisję Kościoła. Licząca ponad 1200 wiernych społeczność Misyjnego Kościoła Wanbang straciła miejsce zebrań, w które zgodnie z prawem wynajmowała. Została pozbawiona prawa do niedzielnego nabożeństwa.
Szanghaj jest wielkim kosmopolitycznym miastem, gdzie panuje zdecydowanie większa tolerancja względem Kościołów chrześcijańskich, także tych podziemnych. W innych regionach i miastach, podziemne kościoły protestanckie traktowane są przez władze znacznie ostrzej, wciąż trwają aresztowania i przypadki niszczenia kościołów. Strach przed niepokojami społecznymi związanymi ze światowym kryzysem, odczuwanym także w Chinach, prawdopodobnie prowadzi władze do zacieśniania prób kontroli nad działaniami i życiem społeczności chrześcijańskich. Tak czy inaczej, od roku 2007 trwa w Chinach kampania przeciw podziemnym domowym Kościołom protestanckim, które liczą, według cząstkowych danych organizacji kościelnych, ok. 50 milionów chrześcijan. Kampania władz przewiduje ich przymusowe włączenie do popieranego przez władze patriotycznego Ruchu Kościoła Trzech Autonomii (“Three-Self Church”, Protestancki Kościół Chin) lub ich całkowite zniesienie. “Ruch Trzech Autonomii” skupia Kościoły liczące w sumie ok 23 mln chrześcijan i pozostaje pod kontrolą chińskich władz.
(ChinaAid)