Przyszłość Kościoła na Ukrainie
- 9 czerwca, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Premier Ukrainy – Wiktor Janukowicz indagowany przez dziennikarzy, o co modlił się w trakcie Boskiej Liturgii celebrowanej w Ławrze Pieczerskiej w Kijowie, w której brał udział wraz z innymi ukraińskimi urzędnikami najwyższego szczebla w Uroczystość Świętej Trójcy odpowiedział: „W moim przekonaniu najbardziej upragnioną chwilą jest dzień, kiedy wszystkie prawosławne Kościoły na Ukrainie pokonają istniejące podziały”. Głos premiera był powszechnie komentowany jako wyraz niezadowolenia z istniejącego na Ukrainie […]
Premier Ukrainy – Wiktor Janukowicz indagowany przez dziennikarzy, o co modlił się w trakcie Boskiej Liturgii celebrowanej w Ławrze Pieczerskiej w Kijowie, w której brał udział wraz z innymi ukraińskimi urzędnikami najwyższego szczebla w Uroczystość Świętej Trójcy odpowiedział: „W moim przekonaniu najbardziej upragnioną chwilą jest dzień, kiedy wszystkie prawosławne Kościoły na Ukrainie pokonają istniejące podziały”.
Głos premiera był powszechnie komentowany jako wyraz niezadowolenia z istniejącego na Ukrainie podziału oraz pierwsza publiczna zachęta władzy do dążenia do jedności. Porównywany jest on również do działań, jakie od ubiegłego roku podejmował prezydent Federacji Rosyjskiej – Władimir Putin, w celu zbliżenia Patriarchatu Moskiewskiego do tzw. Cerkwi Zarubieżnej o czym pisaliśmy w naszym serwisie.
Od początku lat dziewięćdziesiątych na Ukrainie istnieją trzy prawosławne jurysdykcje. Największą z nich, stanowi Ukraiński Kościół Prawosławny w dalszym ciągu złączony z Patriarchatem Moskiewskim, na którego czele stoi Metropolita Włodzimierz (Sabodan). Jego siedzibą jest Ławra Pieczerska w Kijowie. Ukraiński Kościół Prawosławny – Patriarchat Kijowski, któremu przewodzi Metropolita Filaret (Denisenko) – na początku lat dziewięćdziesiąty zdjęty przez Patriarchat Moskiewski z urzędu i wyłączony ze stanu duchownego. Najmniejszą wspólnotę stanowi Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny, który przez lata funkcjonował w USA oraz w Europie Zachodniej. Jego obecnym zwierzchnikiem jest Metropolita Metody.
Patriarchat Moskiewski uznaje wyłącznie pierwszą z wymienionych wspólnot, a największą niechęć przejawia wobec Cerkwi zarządzanej przez Patriarchę Filareta, jego samego określając często wprost jako „łże – patriarchę”. Z drugiej strony niezależne od Patriarchatu Moskiewskiego jurysdykcje cieszą się przychylnością władz Ukrainy.
Na zdjęciu: Ławra Pieczerska