Rzym zezwala na homilie świeckich
- 16 lutego, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Rzym zaakceptował naszą propozycję, aby zezwolić świeckim na głoszenie kazań a protestantom na przyjmowanie Komunii — potwierdził bp Amédée Grab, przewodniczący szwajcarskiej Konferencji Biskupów rzymskokatolickich. O planach Episkopatu szwajcarskiego informowaliśmy miesiąc temu. Biskupi szwajcarscy postanowili, iż asystenci i asystentki parafialne (posiadajacy uniwersyteckie przygotowanie teologiczne) będą dopuszczeni do głoszenia homilii podczas Mszy oraz do udzielania chrztu w parafiach, wbrew przepisom Kodeksu Prawa Kanonicznego jak i regulacjom ostaniej encykliki papieskiej […]
Rzym zaakceptował naszą propozycję, aby zezwolić świeckim na głoszenie kazań a protestantom na przyjmowanie Komunii — potwierdził bp Amédée Grab, przewodniczący szwajcarskiej Konferencji Biskupów rzymskokatolickich. O planach Episkopatu szwajcarskiego informowaliśmy miesiąc temu.
Biskupi szwajcarscy postanowili, iż asystenci i asystentki parafialne (posiadajacy uniwersyteckie przygotowanie teologiczne) będą dopuszczeni do głoszenia homilii podczas Mszy oraz do udzielania chrztu w parafiach, wbrew przepisom Kodeksu Prawa Kanonicznego jak i regulacjom ostaniej encykliki papieskiej o Eucharystii, rezerwujacych kazanie mszalne wyłącznie dla kapłanów i diakonów. W ogłoszonym liście pasterskim zezwolili również, aby protestanci, pod pewnymi warunkami, przystępowali do Komunii w rzymskokatolickich kościołach. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji małżeństw mieszanych.
Postanowienia biskupów były przedmiotem rozmów w podczas zeszłotygodniowej wizyty w Ad limina w Rzymie. Powracajacy do kraju biskupi zapewnili dziennikarzy, iż dla obu swoich decyzji uzyskali poparcie w Watykanie. Biskup Grab stwierdził, iż będąc już po raz czwarty z wizyta Ad limina, “nigdy nie wracał tak szczęśliwy”. Kardynał Joseph Ratzinger, stojący na czele Kongregacji Nauki Wiary miał powiedzieć szwajcarskim biskupom, iż wówczas, gdy jest to potrzebne, świeccy teolodzy i teolożki mogą wygłaszać podczas Mszy “krótkie przemówienia podobne do kazań” lub medytacje czytań mszalnych, lecz nie powinno się to przerodzić w “powszechną normę”.
Sekretarz generalny szwajcarskiej Konferencji Biskupów, ks. Agnell Rickenmann powiedział, iż obie decyzje są z jednej strony odpowiedzią na brak księży w Szwajcarii, lecz z drugiej ukazują “niezależność” szwajcarskiego Kościoła. “W Szwajcarii mamy 30-letnią tradycję teologicznie przygotowanych świeckich zaangazowanych w Kościele” — powiedział ks. Rickenmann.
:: Ekumenizm.pl: Świeccy mogą głosić “kazania”