Skandal wśród amerykańskich prawosławnych
- 27 lutego, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
22 lutego Święty Synod Cerkwi Prawosławnej w Ameryce wszczął wewnętrzne śledztwo w sprawie oskarżeń, sformułowanych pod adresem władz Kościoła przez diakona Eric‑a A. Wheeler‑a, byłego skarbnika Cerkwi i osobistego sekretarza metropolity Teodozjusza. Wheeler twierdzi, że część prawosławnych hierarchów sprzeniewierzyła kościelne fundusze, przeznaczając je na prywatne wydatki. Zarzuty dotyczą lat 90-tych (Wheeler został zwolniony z funkcji skarbnika w 1999 r.). Chodzi przede wszystkim o dotację z firmy Dwayne Andreas, […]
22 lutego Święty Synod Cerkwi Prawosławnej w Ameryce wszczął wewnętrzne śledztwo w sprawie oskarżeń, sformułowanych pod adresem władz Kościoła przez diakona Eric‑a A. Wheeler‑a, byłego skarbnika Cerkwi i osobistego sekretarza metropolity Teodozjusza. Wheeler twierdzi, że część prawosławnych hierarchów sprzeniewierzyła kościelne fundusze, przeznaczając je na prywatne wydatki.
Zarzuty dotyczą lat 90-tych (Wheeler został zwolniony z funkcji skarbnika w 1999 r.). Chodzi przede wszystkim o dotację z firmy Dwayne Andreas, która w latach 1993–99 przekazała ok. 1,5 mln USD na remont nieruchomości Cerkwi w Moskwie, oraz na budowę centrum konferencyjnego w stolicy Rosji. Według Wheelera w rzeczywistości remont przedstawicielstwa Cerkwi w Moskwie został przeprowadzony za pieniądze zebrane w Rosji, zaś dotacje amerykańskiej firmy zostały w dużej części przelane na tajne konta hierarchii.
Kolejny zarzut dotyczy sprzeniewierzenia dotacji rządowego departamentu d/s kapelanów wojskowych. Ta wyspecjalizowana agenda rządu USA przeznaczyła w 1993 r. 62 838 USD na dystrybucję Biblii w Rosji. Według Wheleer‑a Biblie nigdy nie zostały zakupione; pieniądze zaś poszły na pokrycie debetów na prywatnej, platynowej karcie kredytowawej American Express ks. Kondratick‑a.
Własne dochodzenie w sprawie zarzutów prowadzą władze państwowe. Diakon Wheeler byłjuż przesłuchiwany przez FBI na okoliczność przekazywania przez Cerkiew do Rosji dziesiątek tysięcy USD w gotówce z pominięciem wymaganych przez prawo deklaracji celnych i podatkowych.
Cerkiew Prawosławna w Ameryce liczy ok. 400 tys. wiernych. Choć potocznie zwana jest Rosyjską Cerkwią Prawosławną w USA, to jednak od 1970 r. pozostaje niezależna od patriarchatu moskiewskiego.