Słowo na niedzielę (referendalną)
- 3 maja, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Kolejny list duszpasterski (tym razem dla odróżnienia od zeszłorocznego listu — określane słowem pasterskim) w sprawie integracji Polski z Unią Europejską wystosowali biskupi na zakończonym właśnie 322. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. — “Każdy Polak, tym bardziej człowiek wierzący, w poczuciu odpowiedzialności za przyszłość i należnym naszej Ojczyźnie miejscu w rodzinie narodów europejskich, powinien wziąć udział w referendum” — zachęcają polscy biskupi w słowie. Biskupi przypomnieli, że przy […]
Kolejny list duszpasterski (tym razem dla odróżnienia od zeszłorocznego listu — określane słowem pasterskim) w sprawie integracji Polski z Unią Europejską wystosowali biskupi na zakończonym właśnie 322. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
- “Każdy Polak, tym bardziej człowiek wierzący, w poczuciu odpowiedzialności za przyszłość i należnym naszej Ojczyźnie miejscu w rodzinie narodów europejskich, powinien wziąć udział w referendum” — zachęcają polscy biskupi w słowie.
Biskupi przypomnieli, że przy dokonywaniu wyboru ludzie wierzący powinii “oddać głos zgodnie z możliwie pełnym rozeznaniem i sumieniem uformowanym przez wiarę oraz przez wypływające z niej obiektywne moralne kryteria”. Biskupi zaapelowali także by nie poddawać się propagandzie niezależnie od strony, z której ona pochodzi.
W słowie pasterskim biskupi dodają, by przy podjęciu decyzji, ci wszyscy, którzy doceniają doświadczenia Kościoła w sprawach ludzkich kierowali się “niezawodnym drogowskazem [jakim] jest nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II, który upominając się o prawa wiary, religii i moralności chrześcijańskiej w zjednoczonej Europie wyraźnie dostrzega miejsce Polski w strukturach europejskich”.
Biskupi uzupełniają, że “wprawdzie sprawa wejścia do Unii nie jest przedmiotem nauki wiary, jednak wierzący a także wszyscy ludzie dobrej woli powinni poważnie uwzględnić w swoich wyborach głos papieża, widzialnej Głowy Kościoła mającego wielkie doświadczenie w sprawach ludzkich oraz najwyższego współczesnego autorytetu moralnego. Biskupi mają świadomość, że z samej wiary katolickiej nie można bezpośrednio wyprowadzić stanowiska w sprawie referendum akcesyjnego, dlatego usiłują zrozumieć różne stanowiska, niepokoje i krytykę. Równocześnie apelują, by wznieść się ponad wszelkie podziały, uprzedzenia i wzajemne niechęci i w sprawie narodowej tak wielkiej wagi, jaką jest przystąpienie Polski do Wspólnoty Europejskiej, wyrazić wolę, która najlepiej służyć będzie szeroko pojętemu dobru Ojczyzny. Odpowiedź na pytanie referendalne nie powinna być traktowana w kategorii grzechu, lecz w kategorii cnoty roztropności oraz obywatelskiej odpowiedzialności i troski za dziś i jutro naszej Ojczyzny”.
Słowo ma zostać odczytane w kościołach w niedzielę 1 czerwca 2003 r.