Smutek i pasja abp Tutu
- 15 listopada, 2005
- przeczytasz w 1 minutę
Światowa Wspólnota Anglikańska powinna wspierać pierwszego biskupa-geja, otwarcie przyznającego się do swej orientacji, ks. Gene Robinsona — powiedział w ostatni weekend abp Desmond Tutu. Legendarny przywódca walki z apartheidem w RPA, i laureat pokojowej nagrody Nobla, przemawiał na uniwersytecie Północnej Florydy z okazji przyznania mu doktoratu honoris causa tej uczelni.Abp Tutu powiedział na uniwersytecie, że nie rozumie gniewu i frustracji, których obiektem stał się anglikański biskup-gej z New Hampshire. “Bardzo mnie […]
Światowa Wspólnota Anglikańska powinna wspierać pierwszego biskupa-geja, otwarcie przyznającego się do swej orientacji, ks. Gene Robinsona — powiedział w ostatni weekend abp Desmond Tutu. Legendarny przywódca walki z apartheidem w RPA, i laureat pokojowej nagrody Nobla, przemawiał na uniwersytecie Północnej Florydy z okazji przyznania mu doktoratu honoris causa tej uczelni.
Abp Tutu powiedział na uniwersytecie, że nie rozumie gniewu i frustracji, których obiektem stał się anglikański biskup-gej z New Hampshire. “Bardzo mnie zasmuca to, że robimy z tego tak ogromny problem, że poświęcamy tyle czasu i energii tej sprawie… Myslę że Bóg patrzy na to i płacze nad nami.(…) To bardzo smutne, że w czasie gdy musimy stawić czoła tak wielu siejącym zniszczenie problemom — nędzy, epidemii AIDS, wojnom i konfliktom — że w naszej Wspólnocie musimy tyle czasu i energii poświęcać nieporozumieniom na tle orientacji seksualnej”.
Z kolei w bardzo emocjonalnym kazaniu w Pasadenie (Kalifornia) abp Tutu wezwał wiernych do przeciwstawienia się wszelkim formom dyskryminacji. “Jezus nie powiedział: <a ja gdy zostanę wywyższony przyciągnę do siebie niektórych>; Jezus powiedział: gdy zostanę wywyższony przyciągnę do siebie wszystkich, wszystkich, wszystkich — czarnych, żółtych, bogatych, biednych, inteligentnych i niezbyt mądrych, pięknych i niezbyt urodziwych. To jedna z najbardziej radykalnych rzeczy. Wszyscy, wszyscy, wszyscy, wszyscy — wszyscy przynależą, wszyscy mają znaleźć się w tych niewiarygodnych objęciach, które nie pozwolą nam odejść — wszyscy”.