Spotkanie papieża i wspólnot żydowskich z USA
- 13 lutego, 2009
- przeczytasz w 2 minuty
Kościół jest “najgłębiej i nieodwołalnie zaangażowany przeciw antysemityzmowi” — powiedział Benedykt XVI na spotkaniu z przedstawicielami Konferencji Głównych Organizacji Żydowskich w Ameryce. Papież powtórzył słowa Jana Pawła II z prośbą o przebaczenie niesprawiedliwości i krzywd jakich doznawał w dziejach naród żydowski. Powiedział także, że przygotowuje się do podróży do Izraela. W żaden sposób nie wolno akceptować jakiejkolwiek formy negacji czy pomniejszania rozmiaru Shoach “zbrodni przeciwko Bogu i ludzkości”, zwłaszcza przez tych, “którzy trwają […]
Kościół jest “najgłębiej i nieodwołalnie zaangażowany przeciw antysemityzmowi” — powiedział Benedykt XVI na spotkaniu z przedstawicielami Konferencji Głównych Organizacji Żydowskich w Ameryce. Papież powtórzył słowa Jana Pawła II z prośbą o przebaczenie niesprawiedliwości i krzywd jakich doznawał w dziejach naród żydowski. Powiedział także, że przygotowuje się do podróży do Izraela.
W żaden sposób nie wolno akceptować jakiejkolwiek formy negacji czy pomniejszania rozmiaru Shoach “zbrodni przeciwko Bogu i ludzkości”, zwłaszcza przez tych, “którzy trwają w tradycji świętych Pism” — mówił papież.
“Goraco modlę się, aby pamięć tej straszliwej zbrodni umocniła naszą determinację by uzdrowić rany, które zbyt długo znaczyły stosunki między chrześcijanami i Żydami. Moim głębokim życzeniem, aby przyjaźń, która jest obecnie naszym udziałem wzrastała coraz mocniej, i w ten sposób aby wydało obfite owoce nieodwołalne zaangażowanie Kościoła na rzecz pełnej szacunku i harmonii współpracy z ludem Przymierza” — dodał Benedykt XVI.
Papież wspominał dalej swoje spotkania ze wspólnotami żydowskimi w Stanach Zjednoczonych oraz w synagodze w Kolonii, “doświadczenia braterskiej uwagi i szczerej przyjaźni”. Przypominał także swoją wizytę w Auschwitz: “Władcy III Rzeszy zamierzali rozgnieść lud żydowski w jego pełni. Oto tak, w sposób okrutny, potwierdziły się słowa psalmu: “Co dzień nas zabijają, uważają nas za owce ofiarne”.
Benedykt XVI mówił też o przygotowaniach do swojej podróży do Izraela, “ziemi, w której narodziła się nasza wiara”, przewidzianej na maj, lecz jeszcze oficjalnie nie potwierdzonej. Papież odwołał się do dwu tysięcy lat historii, w której stosunki między chrześcijanami a Żydami znaczone były także cierpieniem. Dzięki pojednaniu ta przeszłość nie może przeszkodzić w tym, aby dziś “podać sobie wzajemnie dłoń” — mówił papież. Podkreślił przełomowe znaczenie soborowej deklaracji “Nostra aetate”, potwierdził nieodwołalne zaangażowanie Kościoła na rzecz zwalczania antysemityzmu i budowanie “dobrych i trwałych relacji pomiędzy naszymi wspólnotami”. Obrazem, który zawiera całe to zaangażowanie, jest dla Benedykta XVI widok Jana Pawła II, który stojąc przed ścianą płaczu w Jerozolimie, “prosił Boga o przebaczenie wszystkich krzywd, jakie naród żydowski musiał wycierpieć. Czynię tę prośbę także moją” — dodał Benedykt XVI.
Było to pierwsze spotkanie ze wspólnotą żydowską po kryzysie wywołanym przez zdjęcie ekskomuniki z biskupa negacjonisty z Bractwa św. Piusa X. Konferencja Głównych Organizacji Żydowskich w Ameryce skupia ponad 50 największych wspólnot i organizacji różnych nurtów żydowskich ze Stanów Zjednoczonych.
foto: vatican.va