Światowy Kongres Zielonoświątkowców
- 2 lipca, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
W pierwszy weekend czerwca w Los Angeles z udziałem przedstawicieli z ponad 40 krajów odbył się Światowy Kongres Zielonoświątkowców. „Ruch zielonoświątkowy przekształca obraz chrześcijaństwa w skali globu inspirując podobne ruchy odnowy wśród katolików i innych chrześcijan” twierdzi dziennik Los Angeles Times. „Obecne ożywienie, które członkowie Kościoła określają jako ‘trzecią falę’ swego ruchu, czyli ich emocjonalny styl objawiania wiary, rozszerza się w różnych […]
W pierwszy weekend czerwca w Los Angeles z udziałem przedstawicieli z ponad 40 krajów odbył się Światowy Kongres Zielonoświątkowców. „Ruch zielonoświątkowy przekształca obraz chrześcijaństwa w skali globu inspirując podobne ruchy odnowy wśród katolików i innych chrześcijan” twierdzi dziennik Los Angeles Times.
„Obecne ożywienie, które członkowie Kościoła określają jako ‘trzecią falę’ swego ruchu, czyli ich emocjonalny styl objawiania wiary, rozszerza się w różnych miejscach i już bez związku z Kościołami w USA, gdzie ruch miał swe początki, zwłaszcza w Kościele Zgromadzeń Boga (Assemblies of God), Kościele Boga w Chrystusie (God in Christ) czy Międzynarodowym Kościele Wyrazistej Ewangelii (International Church of the Foursquare Gospel). Obecnie już 70% osób przyjmujących zielonoświątkowy styl wyrażania wiary to osoby nie-białe, twierdzi demograf David B. Barrett. Podaje on również, iż największa grupa zielonoświątkowców jest obecnie w Chinach – 60 mln.
Zdaniem Barretta ta wielce nośna „energia duchowa” sprowokowała reakcje w skali globalnej. Zielonoświątkowcy należą do najbardziej prześladowanych wyznań chrześcijańskich w dziejach, cierpiąc ucisk nawet w niektórych krajach chrześcijańskich. Zdaniem pewnych analityków niektóre Kościoły widzą zielonoświątkowców jako „konkurencję”. Zielonoświątkowców atakowano również za fałszowanie cudownych uzdrowień, czy angażowanie się w ryzykowne przedsięwzięcia finansowe. Niektórzy chrześcijanie kwestionują teologię zielonoświątkowców twierdząc, iż czasy cudów się należa do przeszłości. Z drugiej strony zielonoświątkowcy zaczynają zdobywać sobie szerszą akceptację społeczną, m.in. dzięki większemu otwieraniu się i szerszemu wychodzeniu do społeczeństwa.
źródło: Słowo Dnia