Synod gra na zwłokę
- 6 marca, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
1 marca w Syosset (stan Nowy Jork) za zamkniętymi drzwiami obradował Święty Synod Cerkwi Prawosławnej w Ameryce. Tematem spotkania były ujawnione ostatnio oskarżenia czołowych hierachów tego Kościoła o malwersacje finansowe. Jego rezultaty rozczarowały wiernych i obserwatorów. W konkluzji obrad kierownicze gremium Cerkwi ogłosiło, że w instytucjach cerkiewnych zostaną wdrożone “najlepsze praktyki” w zakresie zarządzania finansami. Biskupi obiecali również, żę będą zabiegali o przeprowadzenie niezależnego audytu […]
1 marca w Syosset (stan Nowy Jork) za zamkniętymi drzwiami obradował Święty Synod Cerkwi Prawosławnej w Ameryce. Tematem spotkania były ujawnione ostatnio oskarżenia czołowych hierachów tego Kościoła o malwersacje finansowe. Jego rezultaty rozczarowały wiernych i obserwatorów.
W konkluzji obrad kierownicze gremium Cerkwi ogłosiło, że w instytucjach cerkiewnych zostaną wdrożone “najlepsze praktyki” w zakresie zarządzania finansami. Biskupi obiecali również, żę będą zabiegali o przeprowadzenie niezależnego audytu finansowego Cerkwi za lata 2004–2005, oraz przegląd wykorzystania wszystkich dotacji, jakie Kościół otrzymał począwszy od 2001 r. Jednocześnie synod odłożył w czasie zajęcie się zarzutami diakona Wheelera, dotyczącymi malwersacji finansowych w łonie Cerkwi w drugiej połowie lat 90-tych ubiegłego wieku. Być może sprawa powróci do porządku obrad na wiosennym spotkaniu Synodu.
Decyzja biskupów u wielu wiernych wywołała rozgoryczenie. “Jestem bardzo rozczarowany, bowiem musimy czekać kolejne 3 miesiące by przekonać się, czy rozpoczęte zostanie jakieś dochodzenie w tej sprawie” — powiedział Gregory Neskott, członek Cerkwi i federalny prokurator w Pittsburgu. Według niego biskupi stracili szansę na odbudowanie zaufania do Cerkwi.
Eksperci finansowi wskazują na to, że kłopoty Cerkwi są klasycznym przykładem jak łatwo kościoły mogą uniknąć finansowej przejrzystości. Zwolnione z podatków organizacje typu non-profit w USA muszą co roku składać zeznania finansowe w IRS (amerykański urząd podatkowy). Jednak Kościoły w USA są z tego obowiązku zwolnione, i nie muszą nikomu się tłumaczyć z wykorzystania otrzymanych dotacji.
:: Ekumenizm.pl: Skandal wśród amerykańskich prawosławnych