Synod Kościoła Maronickiego
- 3 czerwca, 2003
- przeczytasz w 1 minutę
W Libanie rozpoczął się długo oczekiwany Patriarchalny Synod Kościoła Maronickiego. Wczoraj wieczorem w Mszy inauguracyjnej, odprawionej przez patriarchę maronitów, uczestniczyło 12 tysięcy wiernych. Jest to pierwsze tak ważne wydarzenie w kościele maronickim od 1736 roku. To właśnie w tym roku synod, nazywany libańskim, określił fizjonomie kościoła maronickiego, aktualną aż po dziś dzień. Co prawda miały miejsce późniejsze synody (ostatni w połowie dziewiętnastego wieku), ale jedynym celem było wprowadzanie w życie […]
W Libanie rozpoczął się długo oczekiwany Patriarchalny Synod Kościoła Maronickiego. Wczoraj wieczorem w Mszy inauguracyjnej, odprawionej przez patriarchę maronitów, uczestniczyło 12 tysięcy wiernych.
Jest to pierwsze tak ważne wydarzenie w kościele maronickim od 1736 roku. To właśnie w tym roku synod, nazywany libańskim, określił fizjonomie kościoła maronickiego, aktualną aż po dziś dzień. Co prawda miały miejsce późniejsze synody (ostatni w połowie dziewiętnastego wieku), ale jedynym celem było wprowadzanie w życie deliberacji postanowień synodu z 1736 roku.
Warto podkreślić, że w odróżnieniu od poprzednich, aktualny synod jest pierwszym ogłoszonym z własnej inicjatywy kościoła maronickiego, poprzednie zaś odbywały się z polecenia Rzymu.
Zadania, jakie stawia sobie synod, można określić jednym zdaniem: odkrycie własnych antiocheńskich korzeni w kontekście aktualnych problemów i w duchu adhortacji apostolskiej Jana Pawła II „Nowa nadzieja dla Libanu”.
Biorąc pod uwagę geopolityczne położenie kościoła maronickiego, rezultaty tego synodu będą miały wpływ na sytuacje wszystkich chrześcijan na Bliskim Wschodzie.