Trzech biskupów w cerkwi
- 1 października, 2007
- przeczytasz w 3 minuty
30 września br. doszło w Kielcach do niecodziennego wydarzenia. Po raz pierwszy w historii kieleckiej parafii prawosławnejodwiedziło jądwóch władyków. W modlitwie uczestniczył także trzeci biskup — sufragan pomocniczy rzymskokatolickiej diecezji kieleckiej. Z wizytą do prawosławnej parafii pod wezwaniem świętego Mikołaja Cudotwórcy w Kielcach przybyli: arcybiskup Szymon – prawosławny władyka diecezji łódzko-poznańskiej i biskup pomocniczy tej diecezji – władyka piotrkowski Paisjusz (Martyniuk). W modlitwie wziął także udział biskup pomocniczy Kazimierz […]
30 września br. doszło w Kielcach do niecodziennego wydarzenia. Po raz pierwszy w historii kieleckiej parafii prawosławnejodwiedziło jądwóch władyków. W modlitwie uczestniczył także trzeci biskup — sufragan pomocniczy rzymskokatolickiej diecezji kieleckiej.
Z wizytą do prawosławnej parafii pod wezwaniem świętego Mikołaja Cudotwórcy w Kielcach przybyli: arcybiskup Szymon – prawosławny władyka diecezji łódzko-poznańskiej i biskup pomocniczy tej diecezji – władyka piotrkowski Paisjusz (Martyniuk). W modlitwie wziął także udział biskup pomocniczy Kazimierz Gurda z rzymskokatolickiej diecezji kieleckiej.
Podczas Boskiej Liturgii dokonano ceremonii wprowadzenia do cerkwi nowego biskupa pomocniczego Paisjusza, który w tej świątyni w Kielcach w Eucharystii uczestniczył po raz pierwszy.
W nabożeństwie wzięli udział także: ks. protojerej (kanonik) Władysław Tyszuk – proboszcz miejscowej parafii, prawosławni proboszczowie i księża wikariusze z parafii krakowskiej, radomskiej, kaliskiej. Obecni byli również prezydent miasta Kielce Wojciech Lubawski, wiceprezydent Kielc Czesław Gruszewski, Marek Borawski — dyrektor Zakładu Karnego w Kielcach, rzymskokatolicki kapelan kieleckiego więzienia ks. Janusz Popielski SDB (salezjanin).
Jak zauważył abp Szymon, Kielce znalazły się jako przedostanie miasto na trasie biskupich odwiedzin w prawosławnej diecezji łódzko-poznańskiej. Drugi równie ważny powód tej wizyty to mijająca 13 października 22. rocznica święceń kapłańskich proboszcza ks. W. Tyszuka w łódzkiej katedrze i jego jubileusz ponad 21-letniej pracy w parafii kieleckiej.
W słowie skierowanym do zebranych abp Szymon mówił m.in. o wspólnym dziedzictwie chrześcijaństwa, za które odpowiadają chrześcijanie różnych Kościołów. Wspomniał też o „rozkołatanych sercach polityków”, którzy często zapominają o drugim człowieku, martwiąc się jedynie o swój los. Przypomniał przy tym o pilnej potrzebie modlitwy za nich, aby ich poczynania były zawsze miłosierdziem kierowane i dobre na ogółu całego społeczeństwa, a nie tylko dla wybranych.
Hierarcha prosił też o modlitwę za parafię prawosławną w Kielcach, którą czeka niebawem poważny remont świątyni lub budowa nowej cerkwi. Dziękował również, za to, że zawsze kiedy jest w Kielcach spotyka się z ogromną gościnnością, wyrozumiałością i braterskim słowem, mówił to zwracając się w stronę gościa, bpa Kazimierza Gurdy z Kielc. Dostojny gość przypomniał także ważne wydarzenie w historii cerkwi prawosławnej w Polsce, istotne dla diecezji łódzko-poznańskiej, do której należą Kielce, o chirotomii swojego współbrata w biskupstwie władyki Paisjusza, która miała miejsce 13 kwietnia br. w prawosławnej katedrze św. Marii Magdaleny na Pradze w Warszawie.
Na zakończenie pogratulował i podziękował wręczając dyplom uznania za wieloletnią posługę w Kielcach ks. kanonikowi W. Tyszukowi, mówiąc że jest wiernym synem Matki Cerkwi, i że może niebawem spodziewać się wyższej godności (mitrata).
W trakcie całej Świętej Liturgii śpiewał w kieleckiej cerkwiekumeniczny chór, złożony z prawosławnych parafian cerkwi św. Mikołaja i rzymskich katolików zaangażowanych w praktyczną działalności ekumeniczną w swoim mieście, wspomagających swym śpiewem cerkiewny chór parafialny od lat.