Twórca rzeźby Matki Boskiej z Copacabana będzie świętym?
- 7 września, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
Twórcą rzeźby przedstawiającej Matkę Jezusa, zwaną Dziewicą z Copacabana w Boliwii, był Indianin Tito Yupanqui. Żył on w latach 1551/2 – 1608, a swoje dzieło wykonał już po złożeniu ślubów w zakonie augustianów. Właśnie ta rzeźba może zostać teraz uznana przez Watykan za pierwszy cud, potrzebny do wyniesienia zakonnika na ołtarze — taką nadzieję ma przynajmniej postulator procesu beatyfikacyjnego brata Tito, ks. René Vargas. Proces beatyfikacyjny dopiero się zaczyna, ale zarządzający […]
Twórcą rzeźby przedstawiającej Matkę Jezusa, zwaną Dziewicą z Copacabana w Boliwii, był Indianin Tito Yupanqui. Żył on w latach 1551/2 – 1608, a swoje dzieło wykonał już po złożeniu ślubów w zakonie augustianów. Właśnie ta rzeźba może zostać teraz uznana przez Watykan za pierwszy cud, potrzebny do wyniesienia zakonnika na ołtarze — taką nadzieję ma przynajmniej postulator procesu beatyfikacyjnego brata Tito, ks. René Vargas.
Proces beatyfikacyjny dopiero się zaczyna, ale zarządzający sanktuarium Copacabana (na wybrzeżu Jeziora Tititaca) franciszkanie już postawili figurkę brata Tito Yupanqui. W tym sanktuarium szczególną czcią otaczany jest wyrzeźbiony przez niego w drewnie maguey wizerunek Matki Boskiej z Copacabana o indiańskich rysach twarzy i charakterystycznym spojrzeniu.
Według ks. Vargasa wierni proszący o wstawiennictwo Dziewicę z Copacabana doświadczyli tak wielu cudów, że nie powinno być większego problemu z szybką kanonizacją Yupanqui (zdj. 2). Już pierwsze badania przeprowadzone przez kościelną komisję wskazują, że Yupanqui wykonał to dzieło nie mając przygotowania rzeźbiarskiego.
Poza patronką Boliwii Matka Boska z Copacabana jest również patronką tych, co mieszkają nad Jeziorem Tititaka, zarówno po jego stronie boliwijskiej, jak i peruwiańskiej. Copacabana leży 155 km. od stolicy Boliwii, La Paz. Większość Europejczyków, którzy słyszeli nazwę Copacabana, natychmiast kojarzą ją sobie ze słynną plażą w Rio de Janeiro. Tymczasem nazwa ta pochodzi od wizerunku boliwijskiej patronki, Dziewicy z Copacabana. Kopia jej wizerunku została na początku XX wieku przewieziona do Brazylii.