Uroczystość Zaśnięcia NMP w Ustrzykach Dolnych
- 31 sierpnia, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
Uroczysty przebieg miał tegoroczny odpust w Ustrzykach Dolnych koło Przemyśla w greckokatolickiej cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Uczestniczyli w niej kapłani greckokatoliccy oraz franciszkanie z rzymskokatolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku. Święto Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, obchodzone 28 sierpnia, jest jednym z największych świąt w Kościele wschodnim, zamyka cykl dwunastu wielkich świąt, tzw. prazdników; zostało ustanowione na przełomie IV i V wieku. Uroczystości w Ustrzykach Dolnych […]
Uroczysty przebieg miał tegoroczny odpust w Ustrzykach Dolnych koło Przemyśla w greckokatolickiej cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Uczestniczyli w niej kapłani greckokatoliccy oraz franciszkanie z rzymskokatolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku.
Święto Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, obchodzone 28 sierpnia, jest jednym z największych świąt w Kościele wschodnim, zamyka cykl dwunastu wielkich świąt, tzw. prazdników; zostało ustanowione na przełomie IV i V wieku. Uroczystości w Ustrzykach Dolnych zgromadziły kilkadziesiąt osób z Kościoła greckokatolickiego i Kościoła rzymskokatolickiego, ich gospodarzem był proboszcz ks. Ireneusz Kondrów.
Liturgii Świętej przewodniczył ks. Jarosław Wienc, proboszcz parafii w Mokrem k. Sanoka. W homilii podkreślił on przywiązanie Kościoła greckokatolickiego oraz narodu ukraińskiego do Maryi i jej Syna Jezusa Chrystusa. W odpuście uczestniczyli ponadto ks. Robert Rosa z Wrocławia, kanclerz kurii biskupiej greckokatolickiej diecezji wrocławsko-gdańskiej, ks. proboszcz Andrzej Żuraw z Komańczy k. Sanoka oraz franciszkanin o. Tomasz Łukawski OFMConv z rzymskokatolickiej parafii Podwyższania Krzyża Świętego w Sanoku. Na zakończenie Liturgii kapłani dokonali obrzędu poświęcenia wody. Przy biciu dzwonów odbyła się trzykrotna procesja dookoła cerkwi, a po niej błogosławieństwo Ewangeliarzem zebranych i cerkwi oraz pokropienie wodą. Zostały również poświęcone zboża i zioła, które wierni przynieśli do świątyni.
Kościół greckokatolicki w Polsce liczy około 100 tys. wiernych, dzieli się na dwie diecezje (eparchie): przemysko-warszawską (ze stolicą w Przemyślu) i wrocławsko-gdańską (ze stolicą we Wrocławiu); na czele Kościoła stoi abp Jan Martyniak. W archidiecezji przemysko-warszawskiej znajduje się pięć dekanatów — przemyski, sanocki, krakowsko-krynicki, węgorzewski i elbląski. Parafia w Ustrzykach Dolnych należy do dekanatu sanockiego, jest najbardziej na południe wysuniętą parafią greckokatolicką w Polsce.
Na zdj. uroczystości odpustowe w cerkwi Zaśnięcia NMP w Ustrzykach Dolnych k. Przemyśla, 28 sierpnia 2007 r. /fot. Witold Pobiedziński OFMConv