Watykan nie akceptuje przeprosin, lefebryści Soboru
- 28 lutego, 2009
- przeczytasz w 2 minuty
Pat w relacjach miedzy Rzymem a Ecône. Przeprosiny biskupa negacjonisty Williamsona zostały odrzucone przez Watykan jako niewystarczające i nieodpowiadające warunkom postawionym przez Stolicę Apostolską. “Nie jesteśmy gotowi, aby zaakceptować Sobór Watykański II” — stwierdza przełożony lefebvrystów. Deklaracja biskupa lefebvrysty i negacjonisty Richarda Williamsona, “wydaje się nie spełniać warunków postawionych przez sekretariat stanu” — takie oświadczenie przekazał wczoraj rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi. Ks. Lombardi przypomniał, że 4 lutego […]
Pat w relacjach miedzy Rzymem a Ecône. Przeprosiny biskupa negacjonisty Williamsona zostały odrzucone przez Watykan jako niewystarczające i nieodpowiadające warunkom postawionym przez Stolicę Apostolską. “Nie jesteśmy gotowi, aby zaakceptować Sobór Watykański II” — stwierdza przełożony lefebvrystów.
Deklaracja biskupa lefebvrysty i negacjonisty Richarda Williamsona, “wydaje się nie spełniać warunków postawionych przez sekretariat stanu” — takie oświadczenie przekazał wczoraj rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi.
Ks. Lombardi przypomniał, że 4 lutego Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej zażądał, aby bp Williamson “w sposób absolutnie niedwuznaczny i publiczny” odciął się od swych poglądów dotyczących Shoah. Podkreślił także, że deklaracja jest “ogólna i niejasna” oraz “nie jest zaadresowana ani do Ojca Świętego ani do komisji Ecclesia Dei”. Komisja ta zarządza kryzysem wywołanym przez tradycyjne kręgi w Kościele rzymskokatolickim.
Przełożony generalny schizmatyckiego Bractwa św. Piusa X bp. Bernard Fellay, odrzucił wczoraj możliwość zaakceptowania XXI Soboru Powszechnego przez kierowane przez siebie ugrupowanie. Sobór Watykański II spowodował jedynie “straty” — oświadczył bp. Bernard Fellay w deklaracji opublikowanej na łamach szwajcarskiego “Le Courier” — “owocami Soboru są opustoszałe seminaria, nowicjaty i Kościoły”. “Tysiące księży — dodał — pozostawiło swoje kapłaństwo a miliony wiernych przestało praktykować zwróciwszy się w stronę sekt”.
Biskupi Fellay i Williamson należą do czwórki zbuntowanych hierarchów, z których została niedawno zdjęta przez papieża w niejasnych okolicznościach kara ekskomuniki kościelnej.
:: Biskup Williamson przeprasza