Watykan o związkach homoseksualnych (opis)
- 29 lipca, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Jak zapowiadaliśmy Kongregacja ds. Doktryny Wiary opublikuje w czwartek w południe dokument wyjaśniający stanowisko Kościoła katolickiego wobec problemów związanych z homoseksualizmem. Tekst dokumentu, dostępny w 7 językach (w tym po polsku) został rozesłany biskupom katolickim. Dokument liczy 12 stron i poświęcony jest rozważaniom dotyczącym pojawiającym się propozycjom prawnego uznania związków pomiędzy partnerami tej samej płci. Dokument nie zawiera żadnych zmian dotychczasowej nauki Kościoła katolickiego. Potwierdza […]
Jak zapowiadaliśmy Kongregacja ds. Doktryny Wiary opublikuje w czwartek w południe dokument wyjaśniający stanowisko Kościoła katolickiego wobec problemów związanych z homoseksualizmem.
Tekst dokumentu, dostępny w 7 językach (w tym po polsku) został rozesłany biskupom katolickim. Dokument liczy 12 stron i poświęcony jest rozważaniom dotyczącym pojawiającym się propozycjom prawnego uznania związków pomiędzy partnerami tej samej płci.
Dokument nie zawiera żadnych zmian dotychczasowej nauki Kościoła katolickiego. Potwierdza dotychczasowe nauczanie odnośnie homoseksualności i działań homoseksualnych. Następnie podaje szereg uzasadnień i argumentów przeciw prawnemu uznawaniu jednopłciowych związków.
Według tych, którzy czytali dokument sprzeciw wobec legalizacji takich związków ma być wyrażony w niezwykle ostrym i jednoznacznym tonie, jakiego Kościół używał do tej pory w debacie dotyczącym prawnej dopuszczalności aborcji. Podkreśla obowiązek katolickich polityków sprzeciwiania się jakimkolwiek rozwiązaniom prawnym stawiającym takie związki na równi z małżeństwem kobiety i mężczyzny bądź przyznającym im takie same prawa.
Przedstawiciele Watykanu podkreślają, iż dokument skierowany jest przede wszystkim do polityków, tak katolickich jak i nie-katolików, w sytuacji, gdy coraz to nowe kraje wprowadzają bądź zamierzają wprowadzić ustawodawstwo uznające prawnie związki osób tej samej płci. Autorzy dokumentu odwołują się więc głównie do argumentów naukowych i społecznych, nie tylko zaś do Biblii czy Tradycji Kościoła, czyli objawionego prawa Bożego.
Dokument jest odpowiedzią przede wszystkim na obecną sytuację w Ameryce Północnej. Osoby tej samej płci mogą zawierać małżeństwa w stanie Brytyjska Kolumbia i Ontario w Kanadzie. Na jesieni oczekiwana jest decyzja parlamentu Kanadyjskiego w sprawie prawnego dopuszczenia osób tej samej płci do zawierania związków małżeńskich na terenia całego kraju. W stanie Massachusetts (USA) w najbliższych dniach stanowy Sąd Najwyższy ma wypowiedzieć się na temat konstytucyjności ograniczającego możliwość zawarcia małżeństwa jedynie do par różnopłciowych. W stanie Vermont pary jednopłciowe posiadają zagwarantowane prawa cywilne.
Także w Europie coraz więcej krajów rozważa możliwość przyznania praw związkom jednopłciowym. Jak do tej pory jedynie w Holandii i Belgii pary jednopłciowe mogą zawierać związki małżeńskie. Francja, Niemcy Szwecja i Dania dają takim związkom określone prawa cywilne. Wprowadzenie podobnych rozwiązań rozważane są w Wielkiej Brytanii i innych krajach Europy. Ostatnio wspominali o takiej możliwości także polscy politycy.
W przygotowaniu znajduje się kolejny dokument związany z problemami homoseksualzmu a dotyczący dopuszczania do święceń mężczyzn o orientacji homoseksualnej.