Wciąż we Wspólnocie, lecz na swój sposób?
- 14 lipca, 2009
- przeczytasz w 2 minuty
Izba Delegatów uchwaliła większością głosów: dwa do jednego, że proces ordynacji do posługiwania duchownego będzie w Kościele Episkopalnym otwarty dla wszystkich kandydatek i kandydatów (niezależnie od formy ekspresji ich seksualności) oraz że Kościół pozostaje częścią Wspólnoty Anglikańskiej. Rezolucja trafi teraz do Izby Biskupek i Biskupów, gdzie musi uzyskać większość. Rezolucja D025 potwierdza udział Kościoła Episkopalnego USA we Wspólnocie Anglikańskiej, zachęca ona diecezje, parafie oraz poszczególnych wiernych do zaangażowania […]
Izba Delegatów uchwaliła większością głosów: dwa do jednego, że proces ordynacji do posługiwania duchownego będzie w Kościele Episkopalnym otwarty dla wszystkich kandydatek i kandydatów (niezależnie od formy ekspresji ich seksualności) oraz że Kościół pozostaje częścią Wspólnoty Anglikańskiej. Rezolucja trafi teraz do Izby Biskupek i Biskupów, gdzie musi uzyskać większość.
Rezolucja D025 potwierdza udział Kościoła Episkopalnego USA we Wspólnocie Anglikańskiej, zachęca ona diecezje, parafie oraz poszczególnych wiernych do zaangażowania w życie Wspólnoty. Rezolucja podtrzymuje też finansowe wsparcie dla Anglican Communion ze strony Koscioła Episkopalnego, stwierdza ona także, iż w toku „procesu słuchania” Konwencja Generalna uznaje związki jednopłciowe za „reprezentujące wierność i świętą miłość”. Rezolucja stwierdza, iż Bóg powołuję i może powoływać kogokolwiek w Kościele Episkopalnym do pełnienia posług: diakona, księdza i biskupa, zgodnie z przepisami określonymi w Konstytucji i Kanonach Kościoła Episkopalnego. Omawiana Rezolucja mówi także, że w powyższych kwestiach Wspólnota Anglikańska nie jest jednomyślna.
Omawiany akt został przyjęty z euforią przez ks. Susan Russel, przewodniczącą Integrity USA. Wynik głosowania w Izbie Biskupów określiła ona mianem historycznego wydarzenia i wielkiego dnia dla „ …dla wszystkich, którzy wspierają pełną inkluzję wszystkich ochrzczonych do Ciała Chrystusa”. Kościół Episkopalny potwierdza w ten sposób swoje misyjne zaangażowanie i wolę tworzenia wspólnoty, w której mogą odnaleźć się dosłownie wszyscy chcący być uczniami Jezusa, stwierdziła ks. przewodnicząca.
Rezolucja D025, zdaniem ks. Russel, będąc elementem kościelnego procesu coming out jest wyraźnym świadectwem tego, czym jest Kościół Episkopalny AD 2009. Wysyła ona doniosły komunikat „… ‘przyjdźcie i zobaczcie’ do wszystkich szukających wspólnoty wiary, w której wszechogarniająca miłość boża jest nie tylko głoszona, lecz także wcielana w życie”.
Jak się wydaje — “ten kij ma dwa końce”. “Wszechogrniająca” rezolucja może przyczynić się do niepożądanego przez wielu coming out of Anglican Communion Kościoła Episkopalnego.