Wesley odkrywany na nowo
- 30 maja, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
— Konieczne jest napisanie historii USA na nowo, tak by w pełni uwzględniała ona wpływ metodyzmu na ukształtowanie się kultury popularnej i instytucji demokratycznych — uważa ks. Russell Richey, dziekan Emory University’s Candler School of Theology. Opinię taką wyraził on na kilkanaście dni przed obchodami 300. rocznicy urodzin Johna Wesleya — założyciela metodyzmu. Odbędą się one 17 czerwca. Zdaniem tego historyka kościoła trzeba mieć również świadomość, że działalność społeczna […]
— Konieczne jest napisanie historii USA na nowo, tak by w pełni uwzględniała ona wpływ metodyzmu na ukształtowanie się kultury popularnej i instytucji demokratycznych — uważa ks. Russell Richey, dziekan Emory University’s Candler School of Theology. Opinię taką wyraził on na kilkanaście dni przed obchodami 300. rocznicy urodzin Johna Wesleya — założyciela metodyzmu. Odbędą się one 17 czerwca.
Zdaniem tego historyka kościoła trzeba mieć również świadomość, że działalność społeczna Wesleya pomogła Wielkiej Brytanii uniknąć tragedii krwawej rewolucji, jaka spotkała Francję. Brytyjczycy mają zresztą tego świadomość — bowiem umieścili twórcę metodyzmu na 50 miejscu w rankingu 100 najważniejszych brytyjczyków wszechczasów.
W ostatnich latach liczni historycy (np. Nathan Hatch) dostrzegli także ogromy wpływ metodyzmu i osobiście Wesleya na demokratyzację chrześcijaństwa w Stanach Zjednoczonych. Dzięki zaś rozwijającemu się dialogowi ekumenicznemu teolodzy innych wyznań zaczynają dostrzegać w Wesleyu osobowość teologiczną na miarę Reformatorów chrześcijaństwa — jak Luter, Kalwin czy Ignacy Loyola.
Teolodzy różnych wyznań zwracają uwagę na fakt, że doktryna Wesleya zawiera najważniejsze elementy chrześcijaństwa różnych wyznań: koncentruje się na konieczności życia w duchowej dyscyplinie, misyjnej naturze kościoła, pracy charytatywnej oraz na przyjęciu, że duchowny jest raczej posłany niż powołany.
Szczególną cechą myśli Wesleya był również fakt, że ukierunkowana ona była na praktykę, na działanie.
Wszystko to powoduje, zdaniem Richeya, że mimo iż od urodzin Wesleya upłynęło już 300 lat — to założony przez niego ruch jest nadal żywy i dynamiczny.
więcej o Johnie Wesley’u: Założyciela metodyzmu synteza chrześcijaństwa