Więcej łaciny — proponuje Kongregacja
- 15 października, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Więcej modlitw i śpiewu po łacinie podczas wspólnych modlitw – oto jedne z najnowszych propozycji przedstawionych w czwartek przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Dokument watykańskiej kongregacji, zatytułowany „Rok Eucharystii: wskazania i propozycje”, stawia sobie za cel wyznaczenie kierunków refleksji Kościoła rzymskokatolickiego w roku poświeconym Eucharystii. Zachęca on m.in. do znajomości łaciny, wskazując na konieczność łacińskich modlitw i śpiewu, szczególnie gregoriańskiego, zwłaszcza w domach formacyjnych i seminariach Przypomina też, iż tabernakulum […]
Więcej modlitw i śpiewu po łacinie podczas wspólnych modlitw – oto jedne z najnowszych propozycji przedstawionych w czwartek przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Dokument watykańskiej kongregacji, zatytułowany „Rok Eucharystii: wskazania i propozycje”, stawia sobie za cel wyznaczenie kierunków refleksji Kościoła rzymskokatolickiego w roku poświeconym Eucharystii. Zachęca on m.in. do znajomości łaciny, wskazując na konieczność łacińskich modlitw i śpiewu, szczególnie gregoriańskiego, zwłaszcza w domach formacyjnych i seminariach Przypomina też, iż tabernakulum – miejsce przechowywania konsekrowanych w czasie mszy Hostii – winno być ulokowane w miejscu dostępnym do prywatnej modlitwy.
Przypominając, iż papież wezwał poszczególne diecezje do podjęcia własnych inicjatyw duszpasterskich, dokument stwierdza, iż „nie aspiruje do wyczerpującego ujęcia tematu, lecz raczej pragnie podać, w prostym stylu, kilka roboczych propozycji”.
„Propozycje i wskazania” Kongregacji dla poszczególnych diecezji obejmują:
·konieczność przygotowania dokumentów propagujących Rok Eucharystii oraz refleksji księży i wiernych nad lokalnymi problemami duszpasterskimi i doktrynalnymi takimi jak brak księży, niska frekwencja podczas niedzielnej mszy, zapoznanie praktyki adoracji eucharystycznej;·organizację narodowych kongresów eucharystycznych;·zachętę do lepszego poznawania życia świętych;·praktykę wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu;·adorację eucharystyczną dla młodzieży w dniach poprzedzających Wielki Tydzień przed Wielkanocą;·poświęcenie tematowi Eucharystii miejsca w diecezjalnej prasie, na stronach internetowych i w mediach lokalnych;·wpajanie wiernym zasad „właściwego” zachowania się w kościele.