
- 17 kwietnia, 2017
- przeczytasz w 3 minuty
17 kwietnia w nocy zmarł arcybiskup Jeremiasz (Anchimiuk), ordynariusz wrocławsko-szczeciński Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, jeden z najwybitniejszych polskich teologów prawosławnych, profesor, tłumacz i ekumenista, wieloletni przewodnicząc...
Abp Jeremiasz nie żyje — ekusławny mędrzec
17 kwietnia w nocy zmarł arcybiskup Jeremiasz (Anchimiuk), ordynariusz wrocławsko-szczeciński Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, jeden z najwybitniejszych polskich teologów prawosławnych, profesor, tłumacz i ekumenista, wieloletni przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE).
Gdy umiera ktoś znaczący poszukujemy odpowiednich słów, czasami uroczystych i wzniosłych, aby uczcić zmarłą osobę. W przypadku abp. Jeremiasza jest to zbędne. Po prostu nie pasowałoby do niego samego, bo nawet, jeśli ktoś go znał dość powierzchownie jak ja, z uroczystości i sympozjów, mógł dostrzec i doświadczyć, że abp Jeremiasz jest zupełnie inny i zwyczajny.
Inny, bo jakby nie celebrował swojego biskupstwa, inny, bo porażał skromnością i właśnie normalnością, w sposób naturalny wzbudzał szacunek swoją mądrością, ciepłem i otwartością. Właśnie ta otwartość, ekumeniczna empatia i znajomość realiów innych chrześcijan nie zawsze przysparzała mu przychylności w samej Cerkwi. Ekumeniczne ukierunkowanie wynikało nie tylko ze studiów zagranicznych na ewangelickim fakultecie teologicznym w Szwajcarii, rozległych kontaktów międzywyznaniowych, ale z faktu, że po prostu lubił ludzi. To stwarzało wokół abp. Jeremiasza pewien nimb, który przyciągał. Był przeniknięty głębią i pięknem prawosławia, ale jednocześnie przejęty ekumenizmem. Był ekusławny.
Abp Jeremiasz był ekumeniczną twarzą nie zawsze ekumenicznego polskiego prawosławia. Był wszędzie tam, gdzie działy się rzeczy doniosłe – uczestniczył w życiu swojej Cerkwi, na zachodnich ziemiach erygował nowe parafie, konsekrował nowe cerkwie. Był wszędzie tam, gdzie toczył się dialog, gdzie działo się pojednanie – nie tylko ekumeniczne, wewnątrzchrześcijańskie, ale też polsko-niemieckie. Zaangażował się w ekumeniczne tłumaczenie Pisma Świętego i wiele inicjatyw, których celem było promowanie zrozumienia. Nigdy jednak nie zapominał kim jest – prawosławnym biskupem. Dzięki niemu wielu mogło lepiej zrozumieć tradycję prawosławną, był wiarygodnym ambasadorem prawosławia, które sam poznał w wielu kontekstach, nie tylko głębokiej diaspory ziem zachodnich.
Władyka Jeremiasz przez wiele lat kierował pracami Polskiej Rady Ekumenicznej. Gdy ustępował z urzędu i zdawał swoje ostatnie sprawozdanie jako prezes PRE był już wyraźnie osłabiony. Nie było go podczas dorocznego spotkania PRE w Warszawie, a jednak, gdy urzędujący prezes PRE, bp Jerzy Samiec z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, wymienił abp. Jeremiasza na sali rozległy się brawa. — Czasami było widać, że nie ma już siły, ale się nie poddawał. Gdy leżał w szpitalu i dzwonił z prośbą, abym Go zastąpił, wtedy usprawiedliwiał się, że bardzo chce, ale naprawdę nie może, bo leży w szpitalu, albo brakuje mu sił, aby jechać z Wrocławia do Warszawy. Pięknie opowiadał o swoim dzieciństwie i dorastaniu w Ordynkach, gdzie kosił trawę, kąpał się w rzece, czy łowił ryby – wspominał dziś władykę Jeremiasza bp Samiec.
Abp Jeremiasz odszedł do wieczności w święta Wielkiej Nocy, które w tym roku chrześcijanie wschodni i zachodni obchodzą wspólnie. Władyka odszedł w czasie, gdy jako chrześcijanie cieszymy się z triumfu życia nad śmiercią. Jest w tym jakiś symbol życia samego Arcybiskupa.
Christos woskriesie, Władyko!