Amerykańscy luteranie na rzecz pokoju
- 13 czerwca, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
26 maja prezydent Bush spotkał się z palestyńskim premierem Mahmoudem Abbasem. W oświadczeniu, wygłoszonym po tym spotkaniu, szef amerykańskiego rządu wyraził pełne poparcie dla „Mapy drogowej” — planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu, opracowanego przez przedstawicieli ONZ, Unii Europejskiej, USA i Rosji. Jednocześnie szef amerykańskiej administracji obiecał przeznaczyć 50 mln USD na pomoc dla państwa palestyńskiego. Nazajutrz po amerykańsko-pastyńskim spotkaniu na szczycie bp Mark Hanson, zwierzchnik […]
26 maja prezydent Bush spotkał się z palestyńskim premierem Mahmoudem Abbasem. W oświadczeniu, wygłoszonym po tym spotkaniu, szef amerykańskiego rządu wyraził pełne poparcie dla „Mapy drogowej” — planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu, opracowanego przez przedstawicieli ONZ, Unii Europejskiej, USA i Rosji. Jednocześnie szef amerykańskiej administracji obiecał przeznaczyć 50 mln USD na pomoc dla państwa palestyńskiego.
Nazajutrz po amerykańsko-pastyńskim spotkaniu na szczycie bp Mark Hanson, zwierzchnik Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Ameryki (Evangelical-Lutheran Church of America – ELCA) oraz prezydent Światowej Federacji Luterańskiej, skierował na ręce prezydenta USA list, w którym wzywa szefa administracji do aktywnego przywództwa w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie.
Bp Hanson zwrócił uwagę na kilka kluczowych kwestii, które muszą zostać rozwiązane w myśl postanowień „Mapy drogowej”. Wśród nich wymienił: powstrzymanie przemocy po obu stronach konfliktu izraelsko-palestyńskiego; zatrzymanie rozwoju osadnictwa izraelskiego na terenach okupowanych, powstrzymanie budowy muru, oddzielającego terytoria izraelskie i palestyńskie; oraz pomoc humanitarną na rzecz palestyńczyków.
Jednocześnie zwierzchnik ELCA w swym liście poruszył problem roszczeń podatkowych państwa Izrael wobec szpitala Augusta Victoria – instytucji Światowej Federacji Luterańskiej, zlokalizowanej we wschodniej Jerozolimie, i służącej Palestyńczykom. Sąd izraelski nakazał szpitalowi w 2002 r. zapłacenie 350 000 USD rocznie tytułem podatku od wynagrodzeń, pomimo że wcześniej (od 1967 r.) szpital był zwolniony z tego podatku. Zasądzenie tak dużej kwoty zagraża istnieniu szpitala. ŚFL odwołała się od wyroku do Sądu Najwyższego Izraela. Werdykt w tej sprawie powinien być wydany we wrześniu bieżącego roku. Bp Hanson poprsił prezydenta Busha, by ten wezwał izraelskie władze do pozytywnego rozwiązania problemu, i umożliwienie dalszego istnienia szpitala.
W tej samej sprawie interweniowali również w rządzie USA trzej inni biskupi ELCA, którzy powrócili niedawno z wizyty w Palestynie na zaproszenie Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Jordanii i Ziemi Świętej. W liście do sekretarza stanu Condoleezzy Rice biskupi poprosili o spotkanie, którego tematem byłyby kłopoty szpitala Augusty Victorii.
Przedstawiciele ELCA w swych wystąpieniach konsekwentnie uznają prawo do istnienia zarówno Izraela jak i państwa Palestyńskiego. Zarazem potępiają wszelkie akty przemocy, takie jak ataki terrorystyczne na ludność izraelską lub wyburzanie palestyńskich domów. Jak piszą amerykańscy biskupi „pragną wolności i sprawiedliwości dla wszystkich” mieszkańców Ziemi Świętej.