Bp Käßmann ostrożnie o interkomunii
- 6 listopada, 2009
- przeczytasz w 3 minuty
Bp Margot Käßmann, nowa przewodnicząca Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD), sceptycznie wypowiedziała się w kwestii interkomunii z Kościołem Rzymskokatolickim. – Musimy zaakceptować istniejące obecnie granice – powiedziała w wywiadzie dla dziennika ‘Leipziger Volkszeitung’. Media przypomniały, że stanowisko Käßmann w tej sprawie zmieniło się, gdyż jeszcze 10 lat temu biskupka opowiadała się za wspólną Eucharystią na zasadach gościnności. Käßmann, która jest zwierzchnikiem największego Kościoła krajowego wchodzącego […]
Bp Margot Käßmann, nowa przewodnicząca Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD), sceptycznie wypowiedziała się w kwestii interkomunii z Kościołem Rzymskokatolickim. – Musimy zaakceptować istniejące obecnie granice – powiedziała w wywiadzie dla dziennika ‘Leipziger Volkszeitung’. Media przypomniały, że stanowisko Käßmann w tej sprawie zmieniło się, gdyż jeszcze 10 lat temu biskupka opowiadała się za wspólną Eucharystią na zasadach gościnności.
Käßmann, która jest zwierzchnikiem największego Kościoła krajowego wchodzącego w skład EKD – Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Hanoweru – przypomniała, że z rzymskokatolickiego punktu widzenia interkomunia nie jest jeszcze możliwa, dlatego też nie powinno potajemnie odprawiać się potajemnych mszy lub nabożeństw komunijnych, podczas których ewangelicy i katolicy przystępowaliby wspólnie do Sakramentu Ołtarza. – Aby tak się stało potrzebujemy cierpliwych rozmów ekumenicznych – dodała bp Käßmann.
Komentarz
Biskup Käßmann rozpoczyna swoje urzędowanie jako przewodnicząca Rady EKD od pojednawczych tonów. Dla wielu wspólnot parafialnych oraz organizacji ekumenicznych jej słowa mogą być odebrane jako kubeł zimnej wody, gdyż to właśnie „na dołach”, bez ciężkiego oddechu hierarchów i kościelnych dyplomatów ekumenizm kwitnie najlepiej – w końcu w takich warunkach również się narodził. Słowa bp Käßmann są gestem dobrej woli wobec partnerów z rzymskokatolickiej Konferencji Biskupów Niemieckich, jednak nie będą w stanie zmienić stanu faktycznego, że wielu niemieckich chrześcijan, na co dzień zaangażowanych w działania ekumeniczne, nie znajduje usprawiedliwienia dla braku gościnności eucharystycznej, w tym szczególnie dla małżeństw wyznaniowo mieszanych.
Komentarze biskupów rzymskokatolickich po decyzji Synodu EKD w Ulm dalekie były zarówno od euforii, jak i zaniepokojeniem, że główną twarzą niemieckiego protestantyzmu będzie kobieta. Takiego nastawienia nie mają hierarchowie w innych krajach i to nie tylko w Europie Środkowo-Wschodniej. Warto przypomnieć, że debata Kościoła Anglii nad umożliwieniem konsekracji biskupich dla kobiet każdorazowo spotyka się z ekumenicznym pomrukiem oficjeli i teologów rzymskokatolickich, co w Niemczech byłoby wręcz nie do pomyślenia. Tamtejsi hierarchowie przyzwyczajeni są do współpracy ekumenicznej z kobietami proboszczami czy biskupkami – czy im się to podoba czy nie, są na nie skazani, jeśli chcą wiarygodnie, dla wspólnego dobra Kościoła Jezusa Chrystusa świadczyć o Ewangelii wobec coraz bardziej zsekularyzowanego społeczeństwa.
Słowa bp Käßmann pokazują również, że jej – najprawdopodobniej bardzo długie urzędowanie – nie będzie ukierunkowane na konfrontację, ale w duchu jej poprzednika, bp Wolfganga Hubera, będzie przebiegać pod znakiem rzeczowego dialogu. Podobnie jak Huber, również i Käßmann nie unika trudnych spraw, jasno mówi o różnicach oraz o świadomości konfesyjnej bez popadania w ciemny konfesjonalizm. Potwierdzają to jej słowa ze stycznia 2008 roku, kiedy to bpKäßmann wygłosiła w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie kazanie, podczas którego powiedziała m.in.: — To, czy Kościół znajdzie się na czołówkach gazet, czy odniesie ekonomiczny sukces, czy wykaże się listą osiągnięć, jest czymś drugorzędnym. Kościół Reformacji musi się nieustannie odnawiać, ale jego znaczenia nie mierzy się liczbą wiernych, posiadanymi pieniędzmi lub innymi kategoriami sukcesu, lecz tym, czy przekazuje dalej miłość Boga do człowieka.
:: Ekumenizm.pl: Kobieta przewodzi niemieckim protestantom
:: Ekumenizm.pl: Rozmowa z biskup Kaessmann
:: Ekumenizm.pl: Biskupka o rozwodzie i Tradycji