Budują cerkiew, odbudowują Kościół
- 8 sierpnia, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Budowa cerkwi św. Michała Archanioła w Kulasznem koło Komańczy zbliża się ku końcowi. Wznoszenie tej materialnej świątyni jest także symbolem duchowej odbudowy Kościoła katolickiego obrządku bizantyńsko-ukraińskiego w Bieszczadach. „Planujemy pod koniec tego roku sprawować liturgię w nowej cerkwi w Kulasznem, a ostateczne zakończenie budowy i poświęcenie świątyni przewidziane jest na przyszły, 2006 rok” – powiedział prowadzący budowę ks. Andrzej Żuraw, proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy koło Sanoka. Budowę […]
Budowa cerkwi św. Michała Archanioła w Kulasznem koło Komańczy zbliża się ku końcowi. Wznoszenie tej materialnej świątyni jest także symbolem duchowej odbudowy Kościoła katolickiego obrządku bizantyńsko-ukraińskiego w Bieszczadach.
„Planujemy pod koniec tego roku sprawować liturgię w nowej cerkwi w Kulasznem, a ostateczne zakończenie budowy i poświęcenie świątyni przewidziane jest na przyszły, 2006 rok” – powiedział prowadzący budowę ks. Andrzej Żuraw, proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy koło Sanoka. Budowę finansują indywidualni ofiarodawcy z Polski i zagranicy.
Nowa cerkiew stoi nieopodal miejsca, gdzie znajdowała się pierwotna świątynia greckokatolicka św. Michała Archanioła. Zbudowano ją na początku XX wieku, a po pożarze w 1974 roku odbudowano jako kościół rzymskokatolicki. Przed II wojną światową w Bieszczadach żyło ok. 134 tys. katolików, z czego 111 tys. obrządku bizantyńsko-ukraińskiego (82 proc.) i 23 tys. obrządku rzymskiego. Obecnie liczbę katolików szacuje się na ok. 68 tys., z czego ponad 66,5 tys. to rzymskokatolicy, a 1500 to grekokatolicy. Ponadto w Bieszczadach żyje obecnie ok. 400 wiernych Kościoła prawosławnego, przed II wojną światową wierni tego wyznania nie mieszkali na tych terenach.
Upadek Kościoła greckokatolickiego związany był z masowymi wysiedleniami rdzennych mieszkańców południowo-wschodniej Polski w czasie akcji „Wisła” w 1947 roku.
Obecnie Kościół ten odradza się, zwłaszcza po roku 1989, również dzięki utworzeniu w 1996 roku greckokatolickiej prowincji kościelnej. W skład metropolii przemysko-warszawskiej wchodzą dwie diecezje: przemysko-warszawska oraz wrocławsko-gdańska. Grekokatolicy z Kulasznego należą do dekanatu sanockiego, jednego z sześciu w archidiecezji przemysko-warszawskiej, której metropolitą jest arcybiskup Jan Martyniak. W skład tego dekanatu wchodzi 17 parafii, z czego sześć znajduje się w Bieszczadach – w Ustrzykach Dolnych, Wielopolu, Mokrem, Komańczy, Kulasznem i Rzepedzi.