
- 11 stycznia, 2007
- przeczytasz w 1 minutę
Nieuznawana przez światowe prawosławie Cerkiew Czarnogóry chce ogłosić autokefalię. Według mediów święty synod Czarnogórskiego Kościoła Prawosławnego, który nie uznaje jurysdykcji Serbskiej Cerkwi Prawosławnej, chce powołać pięć eparchii (diecezji) i ogłosić u...
Czarnogóra: schizma przypieczętowana
Nieuznawana przez światowe prawosławie Cerkiew Czarnogóry chce ogłosić autokefalię. Według mediów święty synod Czarnogórskiego Kościoła Prawosławnego, który nie uznaje jurysdykcji Serbskiej Cerkwi Prawosławnej, chce powołać pięć eparchii (diecezji) i ogłosić uroczyście swoją niezależność. Kanoniczny spór ma również wymiar polityczny.
Większość mieszkańców Czarnogóry uznaje zwierzchnictwo serbskiego patriarchatu. Natomiast zwolennicy religijnego uniezależnienia od Serbii uznają władzę kanoniczną metropolity Michała, który kieruje Kościołem od 1998 r. Ok. 75 procent mieszkańców wyznaje prawosławie, które w nowej konstytucji ma zostać wpisane jako religia panująca. Niewiadomo jednak jeszcze, która Cerkiew zostanie wspomniana w ustawie zasadniczej. Czarnogóra odzyskała niepodległość 3 czerwca 2006 roku decyzją parlamentu po przeprowadzonym referendum.
Według kanonów cerkiewnych Kościół lokalny uzyskuje autokefalię tylko za zgodą Cerkwi Matki, a Belgrad nie zgodził się na takie rozwiązanie. Również ekumeniczny patriarchat Konstantynopola przestrzegł czarnogórski Kościół przed separatyzmem. Czarnogórska Cerkiew Prawosławna już raz uzyskała status autokefalii w 1855 roku. Utraciła ją jednak w 1920 roku, gdy po pierwszej wojnie światowej doszło do zjednoczenia Serbii i Czarnogóry.
Czarnogórska Cerkiew nie jest uznawana przez tzw. Cerkiew kanoniczne, ma jednak poparcie Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Kijowskiego Patriarchatu oraz Alternatywnego Synodu Bułgarskiego. Kościół wspierany jest przez czarnogórską diasporę z USA, Australii oraz z innych, zachodnich krajów.