Kazanie świeckich
- 30 grudnia, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
Podczas zbliżającej się wizyty ad-limina w Watykanie szwajcarscy biskupi będą chcieli poruszyć drażliwy temat kazań wygłaszanych przez świeckich (tzw. Laienpredigt). Biskupi opowiadają sięza rozwiązaniami liturgicznymi, z którymi wszyscy będziemy mogli żyć — powiedział ks. bp Paul Vollmar, biskup pomocniczy Chur. Obecnie osoby niewyświęcone nie powinny podczas mszy świętej wygłaszać kazań. W Szwajcarii istnieje różnorodność opinii w niektórych sprawach związanych z liturgią. W niemieckojęzycznej części kraju dość […]
Podczas zbliżającej się wizyty ad-limina w Watykanie szwajcarscy biskupi będą chcieli poruszyć drażliwy temat kazań wygłaszanych przez świeckich (tzw. Laienpredigt). Biskupi opowiadają sięza rozwiązaniami liturgicznymi, z którymi wszyscy będziemy mogli żyć — powiedział ks. bp Paul Vollmar, biskup pomocniczy Chur. Obecnie osoby niewyświęcone nie powinny podczas mszy świętej wygłaszać kazań.
W Szwajcarii istnieje różnorodność opinii w niektórych sprawach związanych z liturgią. W niemieckojęzycznej części kraju dość często praktykowane jest głoszenie kazań przez osoby świeckie.
Także w wielu parafiach rzymskokatolickich w Niemczech zakaz Laienpredigt jest mocno krytykowany, co związane jest z trudnościami językowymi, jakie mają księża pochodzący z Europy Środkowo-Wschodniej i Indii.
Szwajcarscy biskupi przebywać będą w Watykanie w dniach od 1. do 5. lutego 2005 roku.
Link: Oficjalna stronu szwajcarskiego episkopatu rzymskokatolickiego