Konfesjonał na kółkach
- 13 października, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Od marca br. po Niemczech jeździ konfesjonał urządzony we wnętrzu białego busa marki Volkswagen. Jego celem jest zachęcenie katolików do spowiedzi, która jest “uzdrawiającą ofertą pojednania z Bogiem, ludźmi i własnym życiem.” Pomysłodawcą niecodziennej inicjatywy jest katolicka organizacja Kirche in Not (Kościół w potrzebie — KiN), która opiekuje się m.in. diasporą katolicką w różnych częściach świata. Konfesjonał na kółkach (Beichtmobil) jest odpowiedzią na spadające zainteresowanie spowiedzią wśród niemieckich katolików. […]
Od marca br. po Niemczech jeździ konfesjonał urządzony we wnętrzu białego busa marki Volkswagen. Jego celem jest zachęcenie katolików do spowiedzi, która jest “uzdrawiającą ofertą pojednania z Bogiem, ludźmi i własnym życiem.” Pomysłodawcą niecodziennej inicjatywy jest katolicka organizacja Kirche in Not (Kościół w potrzebie — KiN), która opiekuje się m.in. diasporą katolicką w różnych częściach świata.
Konfesjonał na kółkach (Beichtmobil) jest odpowiedzią na spadające zainteresowanie spowiedzią wśród niemieckich katolików. Organizatorzy akcji argumentują, że zadaniem Kościoła jest wyjście na przeciw wszystkim poszukującym, nawet jeśli miałoby to oznaczać, że to konfesjonał przybywa do wiernych, a nie odwrotnie. W najbliższą sobotę jeżdzący konfesjonał będzie otwarty dla wiernych bawarskiej Diecezji Eichstätt. Po mszy pontyfikalnej w konfesjonale spowiadać będzie ordynariusz diecezji pochodzący ze Śląska biskup Walter Mixa, który tez objął honorowy patronat nad akcją.
Choć konfesjonał na kółkach wciąż wzbudza sensację, to jednak sam pomysł nie jest nowy. Ojciec Werenfried van Straaten (na zdj. obok), założyciel KiN, podróżował w powojennych Niemczech samochodem, w którym urządzona była kaplica. Zadaniem van Straatena była opieka nad niemieckimi katolikami wypędzonymi z terenów Europy Środkowo-Wschodniej. Podobne rozwiązania KiN stosuje w Ameryce Łacińskiej oraz na terenach byłego ZSRR.
foto: KiN
Zobacz także:
Ekumenizm.pl: Kościół z popiołów – katolicy na Białorusi