Konsekracja kościoła w Tomaszgrodzie
- 14 listopada, 2005
- przeczytasz w 4 minuty
8 października 2005 roku, odbyła się uroczystość konsekracji kościoła parafialnego pw. św. Tomasza Apostoła w Tomaszgrodzie w Diecezji Łuckiej. Jest to druga w tym roku nowa świątynia poświęcona w Diecezji Łuckiej (24 czerwca br. był konsekrowany nowy kościół w Kamieniu Koszyrskim). Parafia w Tomaszgrodzie, po przerwie w swym działaniu od czasów II wojny światowej, została na nowo zarejestrowana w 1992 roku. Od końca tego roku parafią tą opiekują się księża pallotyni z Sarn, a od 1997 […]
8 października 2005 roku, odbyła się uroczystość konsekracji kościoła parafialnego pw. św. Tomasza Apostoła w Tomaszgrodzie w Diecezji Łuckiej. Jest to druga w tym roku nowa świątynia poświęcona w Diecezji Łuckiej (24 czerwca br. był konsekrowany nowy kościół w Kamieniu Koszyrskim). Parafia w Tomaszgrodzie, po przerwie w swym działaniu od czasów II wojny światowej, została na nowo zarejestrowana w 1992 roku. Od końca tego roku parafią tą opiekują się księża pallotyni z Sarn, a od 1997 roku księża pallotyni z Rokitna. Budowa nowego kościoła trwała w latach 1995–2005. Obecnym proboszczem parafii jest ks. Włodzimierz Osica SAC.
Uroczystości przewodniczył i nowy kościół konsekrował ordynariusz diecezji łuckiej J.E. ks. bp Marcjan Trofimiak. Przybyli m.in.: ks. Czesław Parzyszek SAC – wiceprowincjał Prowincji Chrystusa Króla Księży Pallotynów w Warszawie, ks. Mieczysław Olech SAC – delegat Delegatury Matki Bożej Fatimskiej na Ukrainie, ks. Stanisław Firut – kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Dołbyszu (diecezja żytomierska), ks. Józef Kubicki TChr – dyrektor Zespołu Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, ks. kan. Władysław Czajka – dziekan rówieński. Obecni byli także księża pallotyni, którzy pracowali w tej parafii w minionych 10 latach: ks. Andrzej Walczuk SAC z Sarn, ks. Leonard Lasota SAC, pracujący obecnie w Predajni na Słowacji, ks. Wiktor Cyran SAC z Biłohirji, ks. Władysław Łukasiewicz SAC, ks. Wasyl – grekokatolicki proboszcz z Sarn, księża i siostry pracujące w diecezji łuckiej. Na uroczystość przybyli także przedstawiciele miejscowych władz i konsulatu RP w Łucku.
Przed rozpoczęciem uroczystości została przeczytana krótka historia parafii pw. św. Tomasza i Świętej Rodziny w Tomaszgrodzie i budowy świątyni parafialnej. Zebrani wysłuchali także listu Metropolity Lwowskiego kard. Mariana Jaworskiego, który był zaproszony na uroczystości, ale nie mógł przybyć.
Bp Marcjan Trofimiak na początku kazania zauważył, że trudno sobie wyobrazić krajobraz naszego kraju bez świątyń chrześcijańskich. Pasterz diecezji łuckiej wspomniał początki odrodzenia Kościoła na Ukrainie, począwszy od 1988 roku, kiedy obchodzono 1000. lecie Chrztu Rusi Kijowskiej. Biskup skonstatował: „Dlatego, że tyle lat brakowało nam kapłanów i świątyń, tak trudno wstajemy z kolan”. Ks. Biskup mówił o znaczeniu Świątyni Jerozolimskiej dla narodu wybranego. Zastanawiając się nad fenomenem odrodzenia wiary na Ukrainie, Biskup Marcjan podkreślił, że „Bóg żyje w naszych sercach. (…) Świątynia naszej duszy, świątynia naszego serca, to najładniejsza i najlepsza i najcenniejsza świątynia”. Pasterz Kościoła Łuckiego z mocą mówił: „Czy tylko świątynie były rujnowane? Czy uświadamiamy sobie, że każdy grzech rujnuje świątynię naszych serc. Tę ruinę widzi Pan Bóg. (…) Jakże trudno jest odbudować świątynię naszych ludzkich serc. (…) Jakże mało naszych bliskich szuka drogi do Boga”. Okolicznościowe kazanie Biskup Marcjan zakończył wezwaniem: „Bądźmy godni tej nadziei, którą Pan Bóg obdarował każdego z nas”.
Następnie Bp Marcjan Trofimiak dokonał konsekracji kościoła. Gdy biskup namaszczał świętym olejem marmurowy ołtarz chór śpiewał „Veni Sanctae Spiritus”. Po namaszczeniu ścian kościoła został w uroczysty sposób okadzony ołtarz.
Na zakończenie Mszy Świętej zabrał głos wiceprowincjał Księży Pallotynów ks. Czesław Parzyszek, który złożył podziękowanie Pasterzowi Diecezji Łuckiej i oznajmił: „chcemy jeszcze bardziej służyć Kościołowi tu, na Ukrainie, i tym wszystkim, którzy trudzili się przy wznoszeniu tej świątyni”. Podziękował też Siostrom Dominikankom, które tu pracowały w latach 1994–1998 i zwracając się do miejscowych wiernych wyraził pragnienie, „aby ta świątynia była miejscem, gdzie rozwija się wasza wiara i wzrasta nadzieja”. Również parafianie Tomaszgrodu dziękowali Biskupowi Marcjanowi za te radosne i historyczne wydarzenie, za to, że spełniło się marzenie różnych pokoleń o własnej świątyni, miejscu wspólnej modlitwy do Boga. Przemówił także przedstawiciel władz miasteczka i dyrektor tomaszgrodzkiego liceum.
Również biskup Marcjan Trofimiak podziękował od siebie wszystkim, którzy się przyczynili do powstania świątyni i wyraził nadzieję, że nieraz będziemy się tu spotykali. Nie zabrakło także słów o niepodzielnym chrześcijaństwie, braterskiej miłości i wzajemnym szacunku dla różnych obrządków i zwyczajów, które są bogactwem Kościoła.
Tuż po Mszy św. odbył się krótki koncert Chóru Katedry Łuckiej, który upiększał liturgię uroczystości. Ukazane zostało bogactwo muzyki kościelnej, zarówno zachodniej, jak i wschodniej tradycji.
Uroczystość w Tomaszgrodzie wielu jej uczestnikom uświadomiła, że należy dziękować Bogu za owoce pracy wielu duszpasterzy i sióstr zakonnych w niełatwym dziele odrodzenia Kościoła na Wołyniu.
:: Kościół Rzymskokatolicki na Ukrainie
Na zdjęciu kościół katedralny pw. św. Piotra i Pawła w Łucku.