Kościół Islandii w Magazynie SR
- 21 czerwca, 2005
- przeczytasz w 1 minutę
Chrześcijaństwo stało się religią panującą w Islandii w roku 1000 za sprawą norweskiego króla Olafa I. Organizacyjne struktury kościelne zarządzane były kolejno przez arcybiskupstwa w Bremen (Niemcy), Lund (Szwecja) i Nidaros (Norwegia). Na początku XII wieku kraj podzielony był na dwie, historyczne diecezje: Skálholt (południową) i Hólar (północną). Do Islandii wciąż przybywali mnisi, którzy ewangelizowali pogańskie rejony kraju. Misjonarze pochodzili z Niemiec, Anglii, a nawet Europy Wschodniej. […]
Chrześcijaństwo stało się religią panującą w Islandii w roku 1000 za sprawą norweskiego króla Olafa I. Organizacyjne struktury kościelne zarządzane były kolejno przez arcybiskupstwa w Bremen (Niemcy), Lund (Szwecja) i Nidaros (Norwegia). Na początku XII wieku kraj podzielony był na dwie, historyczne diecezje: Skálholt (południową) i Hólar (północną). Do Islandii wciąż przybywali mnisi, którzy ewangelizowali pogańskie rejony kraju. Misjonarze pochodzili z Niemiec, Anglii, a nawet Europy Wschodniej. Pierwszym biskupem islandzkim był Ísleifur, konsekrowany w 1056 roku w Bremie.
Serdecznie zapraszamy Czytelników Ekumenicznej Agencji Informacyjnej do lektury artykułu poświęconego historii i stanu obecnegoKościoła Islandii.
Tekst znajduje się na stronach Magazynu Teologicznego Semper Reformanda.