Liturgia św. Andrzeja — na początek Wielkiego Tygodnia
- 20 marca, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
W niecodzienny sposób rozpoczął się Wielki Tydzień w parafii franciszkańskiej Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku. W sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową odbyło się wieczorne nabożeństwo zwane Wielkim Kanonem Pokutnym św. Andrzeja z Krety.„Pełna liturgia pokutna trwa kilka godzin” – mówi ks. Ireneusz Kondrów, proboszcz parafii greckokatolickiej w Hłomczy, koło Sanoka, który przewodniczył nabożeństwu. „Choć sobotnia liturgia trwała ponad godzinę, to i tak była to jedna z jego czterech części. […]
W niecodzienny sposób rozpoczął się Wielki Tydzień w parafii franciszkańskiej Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku. W sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową odbyło się wieczorne nabożeństwo zwane Wielkim Kanonem Pokutnym św. Andrzeja z Krety.
„Pełna liturgia pokutna trwa kilka godzin” – mówi ks. Ireneusz Kondrów, proboszcz parafii greckokatolickiej w Hłomczy, koło Sanoka, który przewodniczył nabożeństwu. „Choć sobotnia liturgia trwała ponad godzinę, to i tak była to jedna z jego czterech części. W czasie śpiewania Kanonu uczymy się jedności między stanem duszy a postawą ciała. Nie tylko modlą się usta, rozum i serce, również ciało poddaje się rytmowi śpiewanych hymnów. Poprzez pokłony do ziemi wyrażamy skruchę, prośbę o przebaczenie win i napełnienie pokojem. Aby wierni zrozumieli treść hymnów, śpiewałem je w języku polskim, nawiasem mówiąc, pierwszy raz w czasie oficjalnego nabożeństwa” – wyjaśnia przebieg liturgii ks. I. Kondrów.
Nabożeństwo to jest odprawiane na rozpoczęcie Wielkiego Postu w cerkwiach greckokatolickich i prawosławnych. Jego autorem jest św. Andrzej z Krety, arcybiskup, mnich i poeta, żyjący na przełomie VII i XVIII w. Utwór ten jest swoistym poematem liturgicznym, składa się z hymnów, które ukazują na przykładach postaci ze Starego i Nowego Testamentu, drogę duszy ludzkiej od największego upadku do świętości. Nabożeństwo jest wezwaniem do wyrzeczenia się grzechu i do podjęcia pokuty. Podczas powtarzanego wezwania „Zmiłuj się nade mną, Boże, zmiłuj się nade mną”, wierni klękali, dotykając czołem posadzki świątyni. W pełnej liturgii tych pokłonów jest 240. Nabożeństwo zakończyło się modlitwą św. Efrema, w czasie której zebrani prosili o oddalenie ducha lenistwa i otrzymanie ducha pokory i gorliwości. Końcowego błogosławieństwa udzielili razem ks. I. Kondrów i proboszcz parafii o. Stanisław Glista OFMConv.
Chrześcijanie wschodni, posługujący się kalendarzem juliańskim, Wieli Post rozpoczęli w poniedziałek 14 marca, a dzień wcześniej obchodzili tzw. Niedzielę Przebaczeni Win. Kanon św. Andrzeja czytany jest w cerkwiach w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu i w środę piątego tygodnia Wielkiego Postu.
Na Podkarpaciu w wielu miejscowościach od kilku wieków żyją razem chrześcijanie zachodniego i wschodniego kręgu kulturowo-religijnego. Liturgia greckokatolicka w kościele franciszkańskim wpisuje się w podejmowany w Sanoku od 1998 r. dialog i współpracę między wiernymi dwóch obrządków Kościoła katolickiego: bizantyjsko-ukraińskiego i łacińskiego.
Na zdjęciach iturgia pokutna we franciszkańskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku, 19 marca 2005 r. /fot. Witold Pobiedziński.