Pamięć o wojnie ważna dla Kościołów
- 3 września, 2009
- przeczytasz w 1 minutę
Punktem wyjściowym pamięci pozostaje przerażenie i wstyd nad zbrodniami popełnionymi przez Niemców oraz solidarność z ofiarami – powiedział ks. bp Wolfgang Huber, przewodniczący Rady Ewangelickiego Kościoła w Niemczech (EKD) podczas nabożeństwa ekumenicznego w ewangelicko-augsburskim Kościele Pokoju w Jaworze z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. – W pamięci społeczeństw i Kościołów musi pozostać wspomnienie o wojnie. W wojennej przemocy pokazuje się istota ludzkiego grzechu, który oddziela ludzi od Boga, a ludzkie życie […]
Punktem wyjściowym pamięci pozostaje przerażenie i wstyd nad zbrodniami popełnionymi przez Niemców oraz solidarność z ofiarami – powiedział ks. bp Wolfgang Huber, przewodniczący Rady Ewangelickiego Kościoła w Niemczech (EKD) podczas nabożeństwa ekumenicznego w ewangelicko-augsburskim Kościele Pokoju w Jaworze z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
– W pamięci społeczeństw i Kościołów musi pozostać wspomnienie o wojnie. W wojennej przemocy pokazuje się istota ludzkiego grzechu, który oddziela ludzi od Boga, a ludzkie życie podporządkowuje interesom siły – dodał berliński biskup.
Huber przypomniał również o początkach dialogu polsko-niemieckiego, który już w roku zakończeniu wojny zapoczątkowali ewangeliccy chrześcijanie z Niemiec. Biskup wspomniał Stuttgardzkie Wyznanie Winy z 1945, działalność organizacji Znaki Pokuty, a także Memorandum Wschodnie EKD z 1965 roku.
W nabożeństwie wzięli udział m.in. zwierzchnik diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. bp Ryszard Bogusz, oraz ordynariusz diecezji legnickiej Kościoła rzymskokatolickiego, bp Stefan Cichy.