Patriarcha Aleksandrii i całej Afryki Piotr VII nie żyje — szczegóły katastrofy i kondolencje z Polski
- 15 września, 2004
- przeczytasz w 4 minuty
Dnia 11 września br. w drodze z Aten na Św. Górę Atos zginął Jego Świątobliwość Piotr VII Papież i Patriarcha Aleksandrii i całej Afryki. Helikopter Chinook, którym leciał patriarcha zniknął z ekranów kontroli radarowej o godzinie 11:35 czasu greckiego.Znajdował się wówczas nad Morzem Egejskim w odległości 15 mil morskich na południe od Karies, stolicy Świętej Góry Atos na wysokości 800‑1300 m. Wrak helikoptera odnaleziono po godzinie, w odległości 8 km […]
Dnia 11 września br. w drodze z Aten na Św. Górę Atos zginął Jego Świątobliwość Piotr VII Papież i Patriarcha Aleksandrii i całej Afryki. Helikopter Chinook, którym leciał patriarcha zniknął z ekranów kontroli radarowej o godzinie 11:35 czasu greckiego.Znajdował się wówczas nad Morzem Egejskim w odległości 15 mil morskich na południe od Karies, stolicy Świętej Góry Atos na wysokości 800‑1300 m. Wrak helikoptera odnaleziono po godzinie, w odległości 8 km na wschód od przylądka Akras Ampelou na półwyspie Chalkidiki. Wraz z Patriarchą Piotrem na Świętą Górę pielgrzymowali również Metropolita Pelusium Ireneusz, Metropolita Kartageny Chryzostom oraz Biskup Madagaskaru Nektariusz, archim. Arsenios, archim. Kallistratos, diakon Nektarios, doradca patriarchy Georgios Mavros, doradca techniczny patriarchy Patroklos Papastefanou, doradca prasowy Georgios Xenoudakis, brat patriarchy Georgios Papapetrou, osobisty ochroniarz patriarchy Spiridon Koursaris. Łącznie zginęło 17 osób, w tym 5 członków załogi. Ciało patriarchy Piotra zostało wyłowione.
Ostatnią, niezrealizowaną prośbą patriarchy był przelot helikopterem nad wszystkimi monasterami Św. Góry Atos. Nie znane są jeszcze przyczyny tragedii. Według greckich służb nie był to jednak atak terrorystyczny, a wypadek spowodowany prawdopodobnie awarią silnika bądź śmigła helikoptera, który był eksploatowany przez greckie wojsko zaledwie od półtora roku.
Uroczystości pogrzebowe patriarchy Piotra odbyły się 15 września br. w Kairze. Uczestniczyły w nich delegacje lokalnych Kościołów prawosławnych z całego świata. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny reprezentowali: Jego Ekscelencja Jakub, Biskup Białostocki i Gdański oraz ks. archim. Jerzy (Pańkowski).
***
Patriarcha Piotr VII urodził się 3 września 1949 r. w Syncharii na Cyprze. W 1962 r. wstąpił do monasteru Machaira, a od 1966 r. uczył się w seminarium duchownym św. Barnaby w Nikozji. Trzy lata później przyjął święcenia diakonatu z rąk obecnego arcybiskupa Cypru Chryzostoma. W latach 1970–1974 był diakonem ówczesnego Patriarchy Aleksandryjskiego Mikołaja IV. Kształcił się też w aleksandryjskim Liceum Averof, po ukończeniu którego podjął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Ateńskiego. Studiował też misjologię w Dublinie w Irlandii. 15 sierpnia 1978 r. w monasterze Pentelis otrzymał święcenia prezbiteriatu. 6 grudnia 1978 r. patriarcha Mikołaj IV podniósł go do godności archimandryty i mianował namiestnikiem tronu patriarszego, powierzając mu w zarządzanie biuro przedstawicielstwa patriarchatu w Kairze.
W październiku 1980 r. został mianowany kanclerzem patriarchatu i skierowany do południowej Afryki, gdzie objął obowiązki proboszcza cerkwi Ikony Bogarodzicy „Wsiecarycy” w Johannesburgu. 15 sierpnia 1983 r. wyświęcono go na Biskupa Babilonu oraz mianowano wikariuszem patriarchy w Kairze. 14 czerwca 1990 r. Św. Synod Patriarchatu Aleksandryjskiego wybrał biskupa Piotra na Metropolitę Akry i Zachodniej Afryki. Rok później został mianowany Ordynariuszem Diecezji Irinopoulis i Wschodniej Afryki, a w grudniu 1994 r. Metropolitą Kamerunu. W dniu 21 lutego 1997 r. Święty Synod Patriarchatu Aleksandryjskiego wybrał go Patriarchą Aleksandryjskim i całej Afryki, 129 sukcesorem św. ewangelisty Marka na tronie aleksandryjskim. Miał wówczas zaledwie 47 lat.
Patriarcha Piotr posiada ogromne zasługi dla Kościoła prawosławnego. W okresie sprawowania kierownictwa Patriarchatem Aleksandryjskim zmodernizował administrację patriarchatu, powołał do życia 5 nowych diecezji, rozwinął sieć edukacji teologicznej, dokonał przebudowy Pałacu Patriarszego, Muzeum Patriarszego oraz szeregu cerkwi. Szczególne miejsce w jego działalności cerkiewnej zajmowała, uwieńczona licznymi sukcesami, praca misyjna wśród czarnoskórej ludności Afryki.
Biegła znajomości greckiego, angielskiego, francuskiego i arabskiego pomogła patriarsze w rozwijaniu kontaktów wewnątrzprawosławnych, ekumenicznych oraz w działalności w Radzie Kościołów Środkowego Wschodu i innych organizacjach międzykościelnych. Angażował się w dialog między chrześcijanami i muzułmanami.
W dniach 17–22 sierpnia 2001 r. patriarcha złożył wizytę w Polsce. Zwierzchnika naszego Kościoła metropolitę Sawę patriarcha Piotr podejmował z rewizytą w Egipcie w dniach 6–14 lutego 2003 r.
Oficjalny tytuł zwierzchników Patriarchatu Aleksandrii i całej Afryki brzmi: Wielce Błogosławiony Patriarcha Wielkiego Miasta Aleksandrii, Libii, Etiopii, całego Egiptu i całej Afryki, Ojciec Ojców, Pasterz Pasterzy, Trzynasty Apostoł i Sędzia Świata.
Wiecznaja pamjat’ Swiatiejszemu Patriarchu Pietru!
***
Nr 370/2004 Warszawa, 13.IX.2004 r.
Locum Tenens
Apostolskiego Tronu
Aleksandrii i całej Afryki
Aleksandria
Wasza Eminencjo,
Z wielkim bólem przyjąłem wiadomość o tragedii, która miała miejsce w dniu 11 września 2004 roku, w rezultacie której tragicznie zginął Jego Świątobliwość Patriarcha i Papież Aleksandryjski Piotr VII i towarzyszący mu znani hierarchowie, duchowni i cywile.
Jego Świątobliwość Patriarcha Piotr VII był wybitnym mężem Cerkwi Prawosławnej, który wiernie i z wielkim poświęceniem przewodził starożytnemu Patriarchatowi Aleksandryjskiemu. Cerkiew straciła wielkiego apostoła Prawosławia na ziemi afrykańskiej.
W 2001 roku Jego Świątobliwość odwiedził Polskę pozostawiając po dzień dzisiejszy żywą pamięć o sobie. Tym bardziej wraz z wiernymi przeżywamy ból po jego utracie.
W imieniu pełni Cerkwi Prawosławnej w Polsce i własnym wyrażam nasze współczucie osieroconemu Patriarchatowi Aleksandryjskiemu z powodu utraty swego wielkiego duchowego przywódcy.
Modlimy się o spokój jego duszy.
Wieczna pamięć, Świątobliwy Władyko!
+ Sawa,
Metropolita Warszawski i całej Polski